۳۵۲۳
۰
۱۳۸۸/۰۲/۱۱

شرمساري بزرگ

پدیدآور: سيد محمد علي روضاتي

خلاصه

داستان بلندی كه در باره تداوی به مسكر، در پایان ترجمة محقق سبزاروی در جلد چهارم كتاب ریاض الجنه، ش 677، ص 351- 352 دیده می‌شود – حاشا و كلا – ربطی به محقق سبزواری ندارد.

 

 

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

رساله کوچک ذیل در کتاب نخستین دو گفتار (چاپ دوم، اصفهان، 1387، ص 85 - 86) از استاد عزیز آیت الله حاج سید محمد علی روضاتی - زید عزه العالی - درج شده و یک اشتباه شگفت را شرح داده است.

 

 

 

شرمساری بزرگ

داستان بلندی كه در باره تداوی به مسكر، در پایان ترجمه محقق سبزاروی در جلد چهارم كتاب ریاض الجنه، ش 677، ص 351- 352 دیده می‌شود – حاشا و كلا – ربطی به محقق سبزواری ندارد.

در آن داستان است كه:

مولانا قاضی بن كاشف الدین در كتاب جام جهان نمای عبّاسی گوید، در سنة هزار و [بیست و ] هفت هجری،‌ حضرت مولانا محمدباقر در بلدة اصفهان، بعد از جَرَب، مرض دق به هم رسانید.... .

آخر محقق سبزواری متولد یكهزار و هفده كه در یكهزار و هفت در پشت پدر و در یكهزار و بیست و هفت ده ساله پسر بوده است آن هم در سبزوار و خراسان نه در اصفهان. حال، چنین كسی كجا و «حضرت مولانا محمّد باقر» كجا؟!

به گمان این حقیر، «حضرت مولانا محمّد باقر» در آن داستان، همانا ملا محمّد باقر یزدی استاد كامل ریاضی دان برجسته و بنام زمان شیخ بهائی «متوفی 1030 تمام» و نیمه نخست سده یازدهم است كه شرح حال او در چند صفحه پیشتر از محقق سبزواری در همان «ریاض الجنه، ش 670» آمده، ‌و باید چنین گفت كه مؤلف به هنگام استنساخ از مسوّدات، یا نسخه نویسان اهمالگر، آن برگ داستان را از جای خود كه در اصل، ذیل ترجمه ملا محمّد باقر یزدی بوده اشتباهاً به ذیل ترجمه محقّق سبزواری برده‌اند،‌ و اینك می‌بینیم كه بیماری‌ها و تدوای به مسكر ملا محمد باقر ریاضی یزدی به پای مولانا محمّد باقر فقیه سبزواری گذارده شده است!.

مع الاسف،‌ علی رغم كوشش‌های توان فرسا كه برای چاپ این كتاب مهمّ «ریاض الجنّه» انجام گرفته است،‌ با این وصف در آن انواع اغلاط و ناروایی‌ها دیده می‌شود. جلد چهارم كتاب در ماه رمضان المبارك جاری 1428 منتشر گردید.

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

از روایت غدیر تا روز غدیر (یادداشت هایی در باره رویداد غدیر)

رسول جعفریان

این نوشته، مشتمل بر چند نکته در باره رویداد غدیر است، در باره سند آن و نیز دشواریهایی که برای روایت

آرای فقهای الازهر در باره واکسن در زمان جنگ جهانی اول «رساله در تلقیح»

عبدالواحد فرامرزی / رسول جعفریان

در سال 1335 ق / 1917 پرسشهایی در باره استفاده از واکسن «لقاح» برای جلوگیری از طاعون از مصر و فارس، ب

منابع مشابه بیشتر ...

از هر طرف که رفتم جز حیرتم نیفزود (به بهانه انتشار کتاب عصر حیرت)

رسول جعفریان

نگاهی است که مدلهای مختلف برخورد ما با غرب، و آنچه که کتاب عصر حیرت در این میانه عرضه می کند.

دیوان اسماعیل فراهانی آینه اوضاع اجتماعی، فرهنگی و مذهبی و سیاسی ایران در چهار دهه (دوره رضا شاه تا سال 1343)

رسول جعفریان

این نوشته مروری است بر دیوان اسماعیل فراهانی، طلبه ای که سالهای 1305 تا 1310 ش در قم بود و سپس به اد