۲۴۹۶
۰
۱۳۸۴/۴/۱۹
گلگشت در وطن

گلگشت در وطن

پدیدآور: ايرج افشار

معرفی کتاب

آقاي ايرج افشار طي سالهاي متمادي که به کارهاي علمي اشتغال داشته اند سفرهاي فراواني هم به گوشه و کنار ايران داشته اند. اين سفرها که غالبا تحقيقي و برخي هم تفريحي – تحقيقي بوده اند يادداشتهايي را به همراه داشته اند که بسياري از آنها تحت عنوان سفرنامه و گزارش سفر  در مجلاتي مانند سخن و يغما و آينده و غيره به چاپ رسيده است.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

آنچه در اين کتاب فراهم آمده گزيده اي است از اين سفرنامه هاي که ويژگي اصلي آنها ايراني بودن آنهاست. يعني مربوط به سفرهايي است که در داخل کشور داشته اند و به همين جهت نام گلگشت در وطن را براي آن برگزيده اند.

يادداشت هايي که در اين سفرها فراهم آمده است غالبا با عنايت به آثار تاريخي و بقاياي ميراث کهن ايراني نوشته شده و از اين جهت مشتمل بر مطالبي است که براي شناخت فرهنگ ايراني سودمند است. در واقع هر کسي مي تواند چيزهايي را که برايش سودمند است در آن بيابد و در عين حال از خواندن آن حال و هواي مناطق مختلف را در خود ايجاد کند.

در بيشتر اين سفرها استاد کتيبه ها و الواحي را که ديده اند يادداشت کرده اند که مع الاسف بخش اندکي از آنها در اين کتاب آمده و چنان که در يک جا اشاره کرده اند قرار است مجموعه آنها در جاي ديگري به چاپ برسد.

اما شايد تنها کتيبه مفصلي که آمده و بسيار ارزشمند است متني 6 صفحه اي است در باره فعاليت بابيه در نواحي فارس که شخصي به نام آقاي سيد ابراهيم  نيريزي در سال 1270 ق روي ديوار نوشته است و متاسفانه اکنون از بين رفته است. (صص 512 - 518)

گلگشت در وطن به همه جاي ايران سر زده است. از خراسان تا فارس و از يزد تا کرمان و سيستان. و گرچه گزارشها به لحاظ حجم اندک است اما حرف زايدي در آنها نيست. به علاوه چندان شيرين نوشته شده است که خواندنش هم آسان است.

بخش نخست کتاب سفرنامه هاي منظم است که قديمي ترين آن سال 1333 ش و تازه ترين آنها مروبط به سال 1378 است. بخش دوم مرقعات سفر است که در کنار آن آمده است درهم و برهم. اما همانها هم حاوي مطالب جالب و خواندني است.

کتاب در 654 صفحه با فهرست اعلام جغرافيايي و انساني است اما مع الاسف شماره هايي که در فهرست مطالب برابر مطالب آمده نادرست است و نمي توان از آنها به مطلب رسيد.

 

 

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

فرهنگنامه فاطمی؛ نخستین فرهنگنامه موضوعی - الفبایی فاطمة الزهراء سلام الله علیها

فرهنگنامه فاطمی؛ نخستین فرهنگنامه موضوعی - الفبایی فاطمة الزهراء سلام الله علیها

سید حسین اسحاقی و جمعی از فاطمه پژوهان

این کتاب در 9 جلد سامان یافته و به صورت موضوعی، فرهنگنامه‌ای از شخصیت حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ

بهداشت، درمان و فرایند توسعه در دوره قاجار

بهداشت، درمان و فرایند توسعه در دوره قاجار

نادر پروین

قاجارها یکی از حاکمیت های سیاسی در ایران را به سال 1174 ه.ق بنیان نهادند. پدیده ی غالب این نظام، توس

منابع مشابه بیشتر ...

تاریخ قوامی

تاریخ قوامی

حاجی اسدالله خان ابن حاجی محمد ابراهیم شیرازی

شیراز و گستره ی خاندان های آن در حوزه های سیاسی، اجتماعی، ادبی و هنری در دوره های بعد از کریم خان زن

تراژدی تاریخی مشروطیت؛ روشنفکری، روحانیت و زنان

تراژدی تاریخی مشروطیت؛ روشنفکری، روحانیت و زنان

مهدی احمدیان شیجانی

تراژیک نامیدن مشروطیت یعنی اینکه خواننده با مطالعه ی مسائل و مصائب آن زمان و شرح روایت های قهرمانان،

دیگر آثار نویسنده

کاغذ در زندگي و فرهنگ ايراني

کاغذ در زندگي و فرهنگ ايراني

ايرج افشار

اي بنان جود تو بر کاغذ روز سپيد / نقش کرده خامه قدرت به زير آفتاب / هر کجا کلک تو شد بر صفحه کاغذ رو