۱۰۰۶
۰
۱۳۹۲/۹/۲۳
احسان عباس، دراسات فی الثقافة و النقد

احسان عباس، دراسات فی الثقافة و النقد

پدیدآور: عباس عبدالحلیم عباس ناشر: عالم الکتب الحدیثتاریخ چاپ: ۲۰۱۴ ممکان چاپ: اردن

خلاصه

در مجموع 27 مقاله ادبی و 7 مقاله تمدنی و ترجمه در این کتاب از احسان عباس هست.

معرفی کتاب

احسان عباس دانشمند، مورخ و ادیب برجسته عرب در ایران شناخته شده است. جایگاه او در بین اعراب مانند جایگاه دکتر زرین کوب در بین ما ایرانیان بود. وی در سال 1920 م در فلسطین به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی را به پایان رساند و پس از مدتی تدریس در فلسطین، در سال 1946 برای ادامه تحصیل به مصر رفت و در دانشگاه قاهره در رشته ادبیات عرب به تحصیل پرداخت. وی مراحل تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری را در آنجا ادامه داد و در سال 1954 م موفق به اخذ مدرک دکتری با پایان نامه «النقد الادبی الی القرن الخامس الهجری» شد.

وی در دانشگاه‌های مختلفی مانند دانشگاه خارطوم، دانشگاه آمریکایی بیروت، پرینستون آمریکا و ... تدریس کرد و پس عمری پژوهش، تصحیح و تحقیق در سال 2003 م در اردن درگذشت.

احسان عباس دانشمند پرکاری بود و از وی آثار متعددی در زمینه‌های مختلف بر جای مانده که از جمله آنها می‌توان به فن الشعر، عبدالوهاب البیاتی و الشعر العراقی الحدیث، تاریخ النقد الادبی عندالعرب، اتجاهات الشعر العربی المعاصر، تصحیح فوات الوفیات، انساب الاشراف، و ... اشاره کرد.

احسان عباس در زمینه مقاله نویسی نیز پرتلاش بوده است. مجموعه مقالات وی پیش‌تر طی دو مرحله توسط دو تن از شاگردانش وداد قاضی و ماهر جرار جمع‌آوری شده است. اکنون مقالات ادبی و نقد ادبی وی توسط عباس عبدالحلیم عباس جمع آوری شده است.

در مجموع 27 مقاله ادبی و 7 مقاله تمدنی و ترجمه در این کتاب از احسان عباس هست.

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

دانشگاه پهلوی به روایت اسناد

دانشگاه پهلوی به روایت اسناد

نویسندگان

سیاست های باستانگرایانه در دوره ی پهلوی دوم موجب شد تا موقعیت خاص فارس به ویژه شیراز به عنوان مهد تم