۱۴۸۸
۰
۱۳۹۳/۲/۱۶
از جیحون تا وخش گزارش سفر به ماوراء النهر

از جیحون تا وخش گزارش سفر به ماوراء النهر

پدیدآور: دکتر محمد جعفر یا حقی، مهدی سیدی ناشر: آهنگ قلم تاریخ چاپ: ۱۳۹۰مکان چاپ: تهران

خلاصه

این کتاب سفرنامه ای است به مناطق آسیای مرکزی(بخارا، سمرقند، تاشکند ، دوشنبه و...) که در سال های 1374 و بعد از استقلال تاجیکستان و ازبکستان نوشته شده است.

معرفی کتاب

کتاب از جیحون تا وخش در ابتدا در سال 78 به بازار آمده و موجب تاسیس گروه مطالعاتی آسیای مرکزی درمرکز خراسان شناسی شده است. این کتاب از همان ابتدا  مورد توجه ایرانیان و تاجیکان قرار گرفت و به همین دلیل مجددا در سال 90چاپ شده است. مطالب این کتاب مربوط است به سال های 1374 که دو کشور تاجیکستان و ازبکستان پس از فروپاشی اتحاد شوروی به تازگی استقلال خود را به دست آورده بودند. در این دوران سرزمین تاجیکستان روزهای سختی را گذرانده است. این کتاب بدون تغییر و با تعدادی عکس از مراکز مهم و تاریخی این منطقه به چاپ رسیده است.

نویسنده در مقدمه با تاسف و گله مندی بر این نکته تاکید می کند که ما هنوز نتوانسته ایم جایگاه قابل قبولی در این منطقه برای خود ایجاد کنیم و این درحالی است که کشور ترکیه و امریکا در این زمینه بسیار تلاش می کنند و موفق تر بوده اند. وی همچنین در مقدمه از کسانی یاد می کند که نامشان در کتاب برده شده و امروز در میان ما نیستند و از دنیا رفته اند.

سفر نامه از تاشکند آغاز می شود. سمرقند، بخارا، کولاب، خجند و دوشنبه شهرهای دیگری است که در این سفرنامه درباره آن ها سخن به میان آمده است. سفر از 22 بهمن 1374 آغاز شده و در 15 اسفند همان سال پایان یافته است. مسافرین پنج نفر بودند: یک نفر کارشناس دفتر گسترش زبان فارسی از طرف وزارت خارجه، مهدی سیدی با نگاه تاریخی، رجبعلی لباف خانیکی با نگاه باستان شناسی، سید جواد ارشادی نیا از نگاه دیانت و هنر دینی و یاحقی با دیدگاه ادبیات و فرهنگ.

نویسنده ضمن بیان اطلاعات تاریخی و جغرافیایی، مراکز دیدنی، فاصله راه ها و شخصیت های مهم را نیز معرفی می کند.

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

نظام بین الملل و ژئوپلیتیک اختلافات کشورهای حوزۀ خلیج فارس

نظام بین الملل و ژئوپلیتیک اختلافات کشورهای حوزۀ خلیج فارس

سید شمس الدین صادقی

نوشتار حاضر از جمله آثار بسیار معدودی در زبان فارسی است که ابعاد پیچیده ی تحولات این منطقه را تجزیه

آه از این راه: خاطرات و مبارزات آیت الله شیخ محمد خالصی زاده

آه از این راه: خاطرات و مبارزات آیت الله شیخ محمد خالصی زاده

مرکز اسناد امام خالصی در لبنان

نوشتار حاضر ترجمه کتاب خاطرات مرحوم آیت الله شیخ محمد خالصی زاده است. نیمی از این کتاب مربوط به اوضا