۱۸۲۳
۰
۱۳۹۳/۹/۱۵
دو فصل‌نامه علمی ـ پژوهشی تاریخ اسلام در آینه پژوهش

دو فصل‌نامه علمی ـ پژوهشی تاریخ اسلام در آینه پژوهش

پدیدآور: نویسندگان ناشر: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینیتاریخ چاپ: ۱۳۹۲مکان چاپ: قم

خلاصه

مجله تاریخ در آینه پژوهش، به تازگی درجه علمی ـ پژوهشی گرفته و با نام جدید «تاریخ اسلام در آینه پژوهش» منتشر می‌شود. شماره 35 این مجله و دومین شماره‌اش با درجه علمی ـ پژوهشی، به تازگی منتشر شده و مقالات زیر را در بر دارد.

معرفی کتاب

مجله تاریخ در آینه پژوهش، به تازگی درجه علمی ـ پژوهشی گرفته و با نام جدید «تاریخ اسلام در آینه پژوهش» منتشر می‌شود. شماره 35 این مجله و دومین شماره‌اش با درجه علمی ـ پژوهشی، به تازگی منتشر شده و مقالات زیر را در بر دارد.

فهرست مقالات و چکیده برخی مقالات مهم آن به ترتیب زیر است:

 نقش علمای شیعه در حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی در دوره قاجار/ مهدی ابوطالبی

مشاغل و حرف اصحاب و راویان ائمه اطهار علیهم‌السلام تا پایان غیبت صغرا/ مجید افلاکیان، مهدی پیشوایی

در چکیده این مقاله آمده است:

اشتغال از ضرورت‌های زندگی افراد بشر است. شیعیان نیز از این قاعده مستثنا نیستند. سفارش اهل‌بیت علیهم‌السلام به کسب و کار و نهی از بیکاری و بطالت،‌ از نکات مهم تأثیرگذار در زندگی شیعیان در عصر حضور ائمه اطهار علیهم‌السلام بوده است. شیعیان به گونه‌ای به شغل و کسب روزی حلال اهتمام داشتند که شهرت برخی از آنها به شغلشان است. هر چند به سبب کمبود منابع، دستیابی به شغل تمام اصحاب ائمه معصوم علیهم‌السلام دشوار است، اما در این نوشتار سعی شده تا با استقرای کافی و بررسی گسترده، به شغل اصحاب امامان علیهم‌السلام و فضای اقتصادی دوره ائمه علهیم‌السلام و وضعیت اقتصادی شیعیان در آن دوره دست یابد. بر اساس این استقراء یاران و راویان ائمه‌اطهار علیهم‌السلام شغل‌های متنوعی داشتند که نشان‌دهنده حضور آنان در عرصه اقتصادی است. از سوی دیگر، آنان در کنار شغل و پیشه عادی، حامل علوم و معارف اهل بیت علیهم‌‌السلام بودند و بعضی از آنان حافظ هزاران حدیث بودند، و حتی برخی از آنان به مرحله فقاهت و اجتهاد رسیده بودند.

شخصیت غالیانه ابوالخطاب و واکاوی مواضع ائمه اطهار علیهم‌السلام در برابر او و پیروانش/ یدالله حاجی‌زاده

تاریخ و ترتیب حوادث منتهی به شهادت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها/ سیدعلی حسین‌پور، محمدرضا جباری

 چکیده مقاله:

با رحلت غم‌بار رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله حوادث تلخ دیگری رخ داد که نوک اصلی پیکان این حوادث متوجه اهل بیت رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله بود. تجمع تعدادی از مهاجران و انصار در سقیفه، سرآغاز شکل‌گیری جریان انحراف مسیر خلافت بود؛ جریان اما به اینجا ختم نشد و پیامدهای آن، حتی در شکل هجوم به خانه برترین بانوی هستی ومصدومیت و سپس شهادتش بروز یافت. در فاصله اندک میان اجتماع سقیفه و شهادت حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیها حوادثی رخ داده که مستقیم یا غیرمستقیم با شهادت آن حضرت مرتبط است. تاکنون پژوهش‌های متعددی در خصوص رخداد سقیفه و پیامدهای آن به نگارش درآمده، اما در این خصوص، که تاریخ و ترتیب حوادثی که منتهی به شهادت صدیق طاهره سلام‌الله‌علیها شد، چگونه بود، اثری درخور توجه به چشم نمی‌خورد. با توجه به اینکه گزارش‌های تاریخی نیز معمولا به تاریخ دقیق حوادث یاد شده نپرداخته، در این نوشتار تلاش شده است با بررسی مجموعه شواهد و قراین تاریخی ـ روایی موجود، به تصویری دقیق و نزدیک به واقع در این‌باره دست یابیم.

معرفی و بررسی کتاب «تذکرةالخواص» نگاشته سبط ابن جوزی/ محسن رنجبر

زن در دوره خوارزمشاهیان/ زهره معماریانی، محمد دشتی

چکیده این مقاله چنین است:

جایگاه زن و نحوه حضور و ایفای نقش این قشر در عرصه‌های گوناگون جامعه در دوره خوارزمشاهیان موضوع این پژوهش است که تاکنون در این خصوص تحقیقی جامع صورت نگرفته. نتیجه این پژوهش نشان‌ می‌دهد که در عصر خوارزمشاهیان (628 ـ 691 ق) زنان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، هنری و ادبی کم و بیش حضوری فعال داشتند. در عرصه سیاست، تنها زنان درباری ایفای نقش می‌کردند، اما در دیگر زمینه‌ها، سایر زنان فعالیت‌های مؤثری داشتند. با وجود این، رفتارهای نابهنجار و بازیچه قرارگرفتن برخی زنان در اعمال خلاف عفت، به ویژه توسط اربابان قدرت، امری رایج بود که همین موضوع به سلامت جامعه و کارایی دولت آسیب فراوان وارد ساخت.

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

صدای زمانه (جامعه شناسی شخصیت زن در رمان بعد از انقلاب)

صدای زمانه (جامعه شناسی شخصیت زن در رمان بعد از انقلاب)

کارولینا راکوویتسکا عسگری – عسگر عسگری حسنکلو

در این کتاب سعی شده است تا نقش عوامل جامعه شناختی شخصیت پردازی در رمان بعد از انقلاب را در شکل گیری

تاریخ تحولات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی جهان اسلام از سال 41 تا 227 هجری قمری

تاریخ تحولات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی جهان اسلام از سال 41 تا 227 هجری قمری

نویسندگان

امویان پس از صلح امام حسن(ع) با معاویه، به طور رسمی امر خلافت را به دست گرفتند و با به کارگیری انواع

دیگر آثار نویسنده بیشتر ...

تاریخ ایران پژوهش آکسفورد

تاریخ ایران پژوهش آکسفورد

نویسندگان ویراسته تورج دریایی

علت وجودی این کتاب آن است که کتاب‌های تألیف شده درباره تاریخ ایران یا فقط بر دوره خاصی تأکید دارند ی

شناسنامه غور

شناسنامه غور

نویسندگان

در شناسنامه غور، داشته‌های با ارزش فرهنگی در محدوده زندگی یک جامعه بزرگ مورد ارزیابی و مداقه قرار گر