۲۱۰۶
۸۴۹
۱۳۹۵/۴/۲۷
سقوط امپراطوری و تولد جمهوری ( نگاهی به نقش آتاتورک در پیدایش ترکیه)

سقوط امپراطوری و تولد جمهوری ( نگاهی به نقش آتاتورک در پیدایش ترکیه)

پدیدآور: هانی شکرو اوغلو ناشر: لوح فکرتاریخ چاپ: ۱۳۹۵مترجم: رضا جوادیمکان چاپ: تهران

خلاصه

سه موضوع اصلی در این کتاب آمده است. اولین آن جستجوی جایگاه تاریخی بنیان گذار ترکیه نوین در بستر تاریخی خود است. دومین نکته مهم این کتاب تعقیب سیر تحول آراء روشنفکری در زندگی آتاتورک است. سوم این که نویسنده در این کتاب تلاش کرده است تا مسیر دشوار عبور از یک امپراطوری کهن به یک دولت – ملت مدرن را کشف کند.

معرفی کتاب

سه موضوع اصلی در این کتاب آمده است. اولین آن جستجوی جایگاه تاریخی بنیان گذار ترکیه نوین در بستر تاریخی خود است. این رویکرد به موضوع نشان می دهد آتاتورک محصول جامعه روشنفکری اواخر قرن 20 است. در حقیقت او سعی وافری داشت تا یک دولت ملت مدرن را بنا نهد. براساس باورهای جدید لازم نیست مانند برخی مورخین معتقد باشیم او بخشی از تاریخ را با اندیشیدن درباره غیر ممکن ها و یا داشتن چشم انداز جدیدی که برای دیگران قابل درک نبوده تغییر داده است.بیشتر تاریخ نگاران ترک علاقه مند به ارائه چهره ای از آتاتورک هستند که نشان می دهد او از محیط اطرافش تاثیر نمی گرفت و یک تنه  با معجزه ترکیه جدید را شکل داد.
دومین نکته مهم این کتاب تعقیب سیر تحول آراء روشنفکری در زندگی آتاتورک است. در حقیقت او یک روشنفکری به معنای خاص کلمه نبود ولی سیر تکامل این ایده ها در عملکرد سیاسی او به شدت تاثیر گذار بوده است.
سوم این که نویسنده در این کتاب تلاش کرده است تا مسیر دشوار عبور از یک امپراطوری کهن به یک دولت – ملت مدرن را کشف کند.
برای سال ها محققانی که علاقه مند بودند آتاتورک را آنگونه که بود به تصویر بکشند وضعیتی مانند مورخان قبل از دوره مدرنیته ای داشتند که می خواستند حضرت عیسی(ع) را توصیف کنند.لذا جای تعجب نباید باشد که عمده زندگی نامه های معتبر آتاتورک توسط محققین غیر ترک مدتها بعد از مرگ وی تالیف شده است.
نویسنده تاکید زیادی بر افسانه زدایی و تاریخ زدایی از آراء او داشته به همین جهت ناخواسته باعث شد از ورود به بسیاری از زوایای زندگی شخصی آتاتورک پرهیز شود.

 

سید علی صالحی امیری

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

حقایق

حقایق

ناشناس

حقایق متنی کهن (شاید قرن پنجم یا ششم) از نویسنده ای ناشناس است. نسخ کتاب در چین بود. هرچند کتاب در ب

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

زیر نظر شورای علمی

دانشنامه یا دایرة المعارف، به کتابی گفته می شود که به ترتیب الفبایی یا موضوعی، درباره ی رشته یا رشته