۲۹۰۵
۰
۱۳۹۵/۱۱/۲۵
قلعه های راه ابریشم

قلعه های راه ابریشم

پدیدآور: ژان کلود ووآزن ناشر: نشر نظر تاریخ چاپ: ۱۳۹۵مترجم: لیلی آلوکی بختیاریمکان چاپ: تهران

خلاصه

اثر حاضر، پژوهش یک نویسنده فرانسوی است که کنترل، محافظت ساکنان محورهای تجارتی راه ابریشم و افرادی که از این راه ها عبور می کرده اند، را مورد بررسی قرار داده است.

معرفی کتاب

ژان کلود ووآزن، دکترای رشته تاریخ و باستان شناسی در سده های میانی است. وی نویسنده، محقق، استاد، مشاور فرهنگی و وابسته فرهنگی بوده است. او همچنین عضو لابراتوار باستان شناسی سده های میانی دانشگاه نانسی 2 فرانسه و عضو کمیته سالنامه های تاریخ و باستان شناسی دانشگاه سن ژوزف بیروت است. ژان کلود ووآزن تا کنون چندین کتاب و تعداد زیادی مقاله علمی مرجع، درباره ی استحکامات لبنان، جنوب ترکیه، سوریه، و افغانستان و ایران به رشته  تحریر در آورده است. او در حال حاضر نیمی از وقت خود را در فرانسه و نیمی دیگر را در ایران سپری می کند و همواره برای تحقیقات خود پیرامون سیستم دژهای دوره ساسانیان به نقاط مختلف ایران سفر می کند. 

تا به حال هزاران اثر، موضوع راه ابریشم را به اشکال مختلف تعریف نموده اند: چشم اندازها، معماری شهری، اقتصاد، انسان شناسی، سلیقه غذایی، نوآوری های فنی، دین. اما تا به حال کنترل و محافظت ساکنان این محورهای تجارتی و افرادی که از این راه ها عبور می کرده اند مورد بررسی قرار نگرفته است. مسافرت های 20 سال گذشته ی ما تا به امروز در تمامی منطقه خاور نزدیک و خاور میانه، از مرز پاکستان و افغانستان تا به سواحل دریای مدیترانه ما را به اذعان تأثیر جابجایی انسان ها با شرایط و شغل های مختلف مابین شرق و غرب بر روی معماری مستحکم شده که مشخصه این محورهای قدیمی است، هدایت نموده است. تصاویر این اماکن و همچنین فناوری ساخت و ساز، سازگاری با ارتفاعات، زمین شناسی، محیط (ذخایر آب، زمین لرزه) توجه ما را به خود جلب کرده اند. کاروانسراهای متعددی که در امتداد مسیر تجاری این مناطق وجود دارند و به منظور بخشی از تجهیزات محافظتی ساخته شده اند، در این اثر مورد بررسی قرار نخواهند گرفت چرا که آن ها بیشتر نقش اقتصادی دارند.

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

ملوک الکلام: دربارۀ نسب و سرگذشت فتحعلی شاه قاجار

ملوک الکلام: دربارۀ نسب و سرگذشت فتحعلی شاه قاجار

فتحعلی شاه قاجار

نوشتار پیش رو اثری است که فتحعلی شاه قاجار (1250- 1186 ق) آن را در آخرین سال زندگی اش تقریر کرده تا

ارنست پرون فراش دبيرستان شوهر شاهنشاه آريامهر

ارنست پرون فراش دبيرستان شوهر شاهنشاه آريامهر

محمد پورکيان

اين کتاب که در برلن غربي در سال 1357 چاپ شده است در باره سابقه آشنايي ارنست پرون با محمدرضا پهلوي و

منابع مشابه

پنبه، آب و هوا و شتر در ایران دوره ی اسلامی

پنبه، آب و هوا و شتر در ایران دوره ی اسلامی

ریچارد بولت

در این کتاب نویسنده اهمیت پرورش شترهای دو رگه برای حمل کالا در مسیر راه ابریشم توسط ترکمنانی که در م