۲۵۳۰
۰
۱۳۸۴/۷/۲۵
سلمان محمدي ابوعبد الله پارسي

سلمان محمدي ابوعبد الله پارسي

پدیدآور: عبدالواحد مظفر مترجم: جويا جهانبخش

معرفی کتاب

 

کتاب سلمان المحمدي ابوعبدالله الفارسي اثري است که آقاي جويا جهانبخش با نام سلمان محمدي به فارسي برگردانده و بدينسان کتابي جديد در باره شناخت سلمان فارسي به ايرانيان که سلمان در درجه نخست از ميان آنان برخاسته است، به بازار کتاب عرضه کرده اند.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

در اصل اين کتاب،  يکي از کارهاي فرهنگي است که در دستور کار همايش بزرگداشت سلمان فارسي قرار داشته و زحمت ترجمه آن را دانشمند محترم جناب آقاي جهانبخش تقبل کرده اند.

چنين مقرر است که همايش ياد شده در 26 آبان ماه امسال در منطقه جي - زادگاه سلمان - برگزار شود. باني اين همايش شوراي اسلامي شهر خوراسگان است.

در مقدمه اين کتاب چهارصد صفحه اي، در وصف آن آمده است: در فضاي تأليف اين اثر از يک سو، آميزه اي از شيوه محدثانه با مشرب ناقدانه تاريخي – البته به گونه سنتي آن – ملحوظ مي افتد و از سوي ديگر آهنگ تبييني و تبليغي و ترويجي ت>ليف – آنسان که از يک عالم ديني انتظار مي رود. خصيصه و بل امتياز مهم کتاب شيخ عبدالواحد مظفر به زعم اين کمترين کوشش در تبيين شخصيت سلمان در بستر مشترک تاريخ و عقايد اسلامي است. خواننده در اين کتاب آشکارا سعي مؤلف را در جهت روشن ساختن چند و چون حضور سلمان در مراحل مختلف تکون و تجلي تاريخ و فرهنگ صدر اسلام مي تواند ديد و انصاف آن است که وي تا حدود قابل ملاحظه اي در سپاردن اين راه دشوار و وصول به مقصود کامياب بوده است.

به هرروي اين اثر يک اثر نسبتا جامع در شناخت سلمان فارسي و جايگاه او در فرهنگ شيعه است.

مترجم افزون بر ترجمه کتاب، تنقيح و تهذيب مختصري هم در کتاب صورت داده و علاوه بر حذف برخي از موارد غير ضرور، نکاتي را هم بر آن افزوده است. به علاوه مترجم، متن عربي بسياري از روايات و اخبار را حفظ کرده و از اين جهت دست محققان و اهل سخن را هم براي بهره گيري بيشتر از اين اثر فراهم آورده است.

در باره نويسنده آن مرحوم عبدالواحد مظفر هم بايد گفت که ايشان يکي از عالمان وابسته به خاندان مظفر عراق است که در اصل اهل بصره هستند و بسياري از آنان در يک سده اخير از چهرگان حوزه علميه نجف بوده اند.

 

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

تأملی در انقلاب مشروطه ایران؛ حفره تاریخی تاریک روشن بیست ساله(1305-1285)

تأملی در انقلاب مشروطه ایران؛ حفره تاریخی تاریک روشن بیست ساله(1305-1285)

عباس خاکسار

در این متن سعی شده است ضمن نشان دادن شمایی از انقلاب مشروطه و وقایع پیش و پس از آن، دیدگاه های مختلف

شواهد القبور الأیوبیة و المملوکیة فی مصر

شواهد القبور الأیوبیة و المملوکیة فی مصر

علاء الدین عبدالعال عبدالحمید

کتاب حاضر در این راستا نمونه سنگ قبرهای مهم و تاریخی دوره‌های ایوبی و مملوکی در مصر را آورده و سپس ب

منابع مشابه بیشتر ...

تعلیم و تربیت در عصر صفویان

تعلیم و تربیت در عصر صفویان

محمد درخشانی

این کتاب متشکل از مجموعه ای جامع است که در آن تلاش شده بر پایه منابع دست اول، نحوه ی شکل گیری سلسله

پژوهش و نگارش تاریخ در عصر دیجیتال

پژوهش و نگارش تاریخ در عصر دیجیتال

نویسندگان

با خواندن این کتاب، دانشجویان تاریخ و پژوهشگران تازه کار می آموزند که چگونه به تاریخ بپردازند. یعنی