۲۶۱۶
۰
۱۳۸۴/۷/۲۵
سلمان محمدي ابوعبد الله پارسي

سلمان محمدي ابوعبد الله پارسي

پدیدآور: عبدالواحد مظفر مترجم: جويا جهانبخش

معرفی کتاب

 

کتاب سلمان المحمدي ابوعبدالله الفارسي اثري است که آقاي جويا جهانبخش با نام سلمان محمدي به فارسي برگردانده و بدينسان کتابي جديد در باره شناخت سلمان فارسي به ايرانيان که سلمان در درجه نخست از ميان آنان برخاسته است، به بازار کتاب عرضه کرده اند.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

در اصل اين کتاب،  يکي از کارهاي فرهنگي است که در دستور کار همايش بزرگداشت سلمان فارسي قرار داشته و زحمت ترجمه آن را دانشمند محترم جناب آقاي جهانبخش تقبل کرده اند.

چنين مقرر است که همايش ياد شده در 26 آبان ماه امسال در منطقه جي - زادگاه سلمان - برگزار شود. باني اين همايش شوراي اسلامي شهر خوراسگان است.

در مقدمه اين کتاب چهارصد صفحه اي، در وصف آن آمده است: در فضاي تأليف اين اثر از يک سو، آميزه اي از شيوه محدثانه با مشرب ناقدانه تاريخي – البته به گونه سنتي آن – ملحوظ مي افتد و از سوي ديگر آهنگ تبييني و تبليغي و ترويجي ت>ليف – آنسان که از يک عالم ديني انتظار مي رود. خصيصه و بل امتياز مهم کتاب شيخ عبدالواحد مظفر به زعم اين کمترين کوشش در تبيين شخصيت سلمان در بستر مشترک تاريخ و عقايد اسلامي است. خواننده در اين کتاب آشکارا سعي مؤلف را در جهت روشن ساختن چند و چون حضور سلمان در مراحل مختلف تکون و تجلي تاريخ و فرهنگ صدر اسلام مي تواند ديد و انصاف آن است که وي تا حدود قابل ملاحظه اي در سپاردن اين راه دشوار و وصول به مقصود کامياب بوده است.

به هرروي اين اثر يک اثر نسبتا جامع در شناخت سلمان فارسي و جايگاه او در فرهنگ شيعه است.

مترجم افزون بر ترجمه کتاب، تنقيح و تهذيب مختصري هم در کتاب صورت داده و علاوه بر حذف برخي از موارد غير ضرور، نکاتي را هم بر آن افزوده است. به علاوه مترجم، متن عربي بسياري از روايات و اخبار را حفظ کرده و از اين جهت دست محققان و اهل سخن را هم براي بهره گيري بيشتر از اين اثر فراهم آورده است.

در باره نويسنده آن مرحوم عبدالواحد مظفر هم بايد گفت که ايشان يکي از عالمان وابسته به خاندان مظفر عراق است که در اصل اهل بصره هستند و بسياري از آنان در يک سده اخير از چهرگان حوزه علميه نجف بوده اند.

 

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

سرگذشت سایه ها ( هفتاد مقاله مجله ملانصرالدین درباره زنان و کودکان )

سرگذشت سایه ها ( هفتاد مقاله مجله ملانصرالدین درباره زنان و کودکان )

مسئله اصلی مجله ملانصر الدین مبارزه با خرافات مذهبی و مرتجعان بود. مبارزه با استبداد سلاطین و خوانین

جشن نامه ی دکتر سیروس شمیسا

جشن نامه ی دکتر سیروس شمیسا

یاسر دالوند

این کتاب شامل 59 مقاله است که درباره ی زندگی و آثار دکتر سیروس شمیسا نوشته شده است.

منابع مشابه بیشتر ...

زنان زرخرید؛ بررسی وضعیت کنیزان در ایران: از طاهریان تا مغول

زنان زرخرید؛ بررسی وضعیت کنیزان در ایران: از طاهریان تا مغول

فریبا کاظم نیا

بردگان از ادوار باستان تا اواخر دوره ی قاجار در جامعه ی ایران حضور داشتند و در پی تصویب قانون «منع خ

شاه، انقلاب اسلامی و ایالات متحده

شاه، انقلاب اسلامی و ایالات متحده

داریوش بایندر

کتاب حاضر ترسیم گر فضای ایران در دهه ی 1350 است و شرح می دهد که چگونه به سبب مجموعه ای از خطایای بنی