۲۳۷۰
۰
۱۳۸۴/۸/۱
خاطرات يک شورشي ايراني

خاطرات يک شورشي ايراني

پدیدآور: مسعود بني صدر مترجم: فرهاد مهدوي

معرفی کتاب

خاطرات يک شورشي ايراني اثري است در ادامه کتابهاي ديگري که درست در همين زمينه و باهدف

افشاگري در باره ماهيت سازمان مجاهدين خلق طي سالهاي اخير نوشته شده است.

نويسنده اين اثر مسعود بني صدر عموزاده ابوالحسن بني صدر است که طي سالها همکاري با مجاهدين خلق آن هم در رده هاي بسيار بالا ايمان کامل به اين گروه داشته و با تمام توان نيروي خود را صرف اهداف سازمان کرده است.

اين کتاب که اصل آن در بيش از يک هزار و سيصد صفحه بوده توسط ناشر انگليسي به يک سوم تقليل يافته و اکنون فارسي شده آن توسط فرهاد مهدوي و توسط انتشارات خاوران در فرانسه چاپ شده است.

نويسنده که به دلايل مختلف و به خصوص دلبستگي خاصش به خط مسعود - مريم نزديکترين ارتباط را  با سران سازمان داشته پس از دو دهه همکاري و در واقع فداکاري براي سازمان و با کوله باري تجربه تلاش کرده است که داستان زندگي و سياسي اش را براي دو فرزندش و ديگر جوانان ايراني بنگارد.

وي در بخش هاي نخستين کتاب روي زندگي خود از تولد تا زمان پيوستنش به سازمان به تفصيل صحبت کرده و تلاش کرده است تا افکار  و انديشه هاي خود را در آن دوران به خوبي بازگو کند

پس از به  آشنايي خود با سازمان پرداخته و طي آن مراحلي را که براي ترقي طي کرده يک يک بيان کرده است. اين ماجرا تا رفتن وي به عراق ادامه مي يابد. شرحي طولاني در باره انقلاب ايدئولوژيک اول در سال 64 و بعد از آن عمليات فروغ جاويدان در سال 67 بسيار ريز و شيرين بيان شده است. وي از سر خوش شانسي در همان ابتداي عمليات مجروح شده وبه پشت جبهه بازگردانده مي شود. از نظر وي اين عمليات ضربه بزرگي به اعتماد موجود در سازمان زد..

طي سالهاي بعد وي براي مدتهاي مديد نماينده سازمان و شوراي مقاومت در اروپاو امريکا بوده  و از اين جهت اطلاعات بسيار با ارزشي از ديپلماسي سازمان براي جذب سياستمداران امريکايي و اروپايي به دست مي دهد. شرح دريوزگي هاي سازمان هم در آن ديار در همين بخش ها آمده است..

دا ستان وي از انقلاب دوم ايدئولوژيک که مجبور کردن افراد به طلاق دادن همسرانشان است بسيار دلپذير و خواندني نوشته شده است.

مهم ترين بخش هاي کتاب رفتارهاي ماليخوليايي سران سازمان براي تحت فشار گذاشتن افراد براي اعتراف به اشتباهات و خطاهاست که صدها باار سخت گيرانه تر از اعتراف در حضور کشيشان مسيحي است.

اين عنصر فداکار پس ازدو دهه همکاري بالاخره کاسه صبرش لبريز مي شود  و از سازمان جدا شده و به سراغ کار و زندگيش مي رود و پرونده فعاليت هاي سياسي خود را براي هميشه مي بندد

اين کتاب درست مانند کارهاي سبحاني (روزهاي تاريک بغداد)  و ديگران حکايتي است از سازماني با عقايد و رفتارهاي شگفتي که انسان تصور مي کند مربوط به الموتيان پنجم و ششم هجري است. انسان در شگفت مي ماند که اين پديده چگونه در قرن بيستم در اين نقطه برآمده و اينچنين نسلي را با شعارهاي عجيب و غريب براي بيش از دو دهه  اسير کوه و بيابان کرده و در اختيارصدام و غيره گذاشته است. کسي که قرار بود در سال اخير همکاري اش با سازمان کتابي در باره بريده ها بنويسد کارش به جايي رسيد که خودش بريد و کتابي در باره علت بريدگي اش از سازمان نوشت.

بر اساس نوشته هاي وي سازمان و شخص مريم و رجوي تا آخرين لحظه تلاش کردند تا او را نگه دارند. حکايت آخرين تلفن رجوي هم با او خواندني است.

در ميان آثارنوشته شده در اين باره شايد بيتشر ين تصوير را از وضعيت دورني سازمان در همين کتاب بتوان به دست آورد.

     .     

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

تاریخ حکام و امرای کاووسی

تاریخ حکام و امرای کاووسی

حسین فراغ دل

نوشتار حاضر سرگذشت و پیش آمدهای سیاسی، نظامی، اجتماعی و اقتصادی اخلاف و اسلاف حاکمان موسوم به کاووسی

زنان خاندان عصر تیموری

زنان خاندان عصر تیموری

لیلا محمدی

در این کتاب ساختار سیاست‌های تیمور و نقش سیاسی زنان در اتحاد و مشارکت با سیاست‌ها و برنامه‌های حاکما

منابع مشابه بیشتر ...

خاطرات تهران و بیروت

خاطرات تهران و بیروت

جان اسکیلز ایوری

کتاب پیش رو خاطرات اقامت پروفسور جان اسکیلز ایوری در تهران و بیروت است که یکی از ماندگارترین خاطرات

زنان زرخرید؛ بررسی وضعیت کنیزان در ایران: از طاهریان تا مغول

زنان زرخرید؛ بررسی وضعیت کنیزان در ایران: از طاهریان تا مغول

فریبا کاظم نیا

بردگان از ادوار باستان تا اواخر دوره ی قاجار در جامعه ی ایران حضور داشتند و در پی تصویب قانون «منع خ