۱۶۷۹
۰
۱۳۸۴/۸/۱۰
اسباب النزول

اسباب النزول

پدیدآور: بسام الجمل

معرفی کتاب

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

 

دانش اسباب النزول مستقيما با علم تاريخ ارتباط ندارد بلکه اساسا در حوزه علوم قرآني است، اما از آنجا که اصل و اساس آن مربوط به شناخت زمينه هاي تاريخي نزول قرآن است مي توان گفت که اين رشته علمي ، مي تواند شاخه اي از سيره نبوي هم به شمار آيد.

کار جديد، کاري است درخور توجه که مؤلف نقاد آن تلاش کرده است از زاويه هاي مختلف و به خصوص با استفاده از برخي از روش هاي جديد به بحث و بررسي در باره اسباب النزول بپردازد.

مع الاسف نويسنده اين سطور هيچ گاه نتوانسته است در باره قريب به هشتاد درصد از شأن نزولها اطمينان کسب کند. دليلش هم تناقضات فراواني است که معمولا ميان داستان هاي نقل شده در شأن نزول يک آيه با متن آيه يا بخش هايي از آن به طور دائم وجود دارد. اين در صورتي است که موارد صريح قرآني را که اشاره به غزوات يا حوادث ديگر دارد کنار بگذاريم.

بر اين اساس باور چنان است که غالبا اين مطالب بعدها ساخته شده و ضمن آنها تلاش شده است تا به صرف وجود شباهتي ميان يک داستان با مضمون يک آيه و بي توجه به اين که اصلا اين ايه مدني است يا مکي، آيه مورد نظر به آن واقعه مربوط دانسته شود.

مؤلف در مقدمه مي گويد از آنجا يي که اين روايات شأن نزول غالبا از تابعين نقل شده مي توان پذيرفت که مطالب ياد شده در زمان صحابه چندان مطرح نبوده و شايد براي آنان چندان اهميتي هم نداشته است. شايد هم آنان از اين امور واقف بوده اند و علاقه اي به دانستن اين مطالب نداشته اند. واحدي نويسنده يکي از معروف ترين کتابها در باره اسباب النزول در همان مقدمه کتابش مي گويد که در روزگار ما هر کسي براي هر آيه اي سببي جهت نزولش نقل مي کند و دروغي به هم مي بافد.

به هر روي نويسنده بحث جدي خود را در نقادي روايات اسباب النزول آغاز کرده و در بخش نخست کتاب در باره علم اسباب النزول، منزلت و نشأت و آثار کهن را بر مي شمرد. فصل بعدي در باره تارخي علم اسباب النزول است. بحثي ديگر به مهم ترين راويان اخبار اسباب النزول پرداخته که غالبا از ميان تابعين هستند. بحث مفصل ديگر در باره فن موجود در درون اخبار مربوط به اسباب النزول است. به عقيده وي آنان به متن آيه نگاه مي کنند و سپس با مراجعه به تواريخ تلاش مي کنند تا شباهت ها را دريابند و از اين راه به ساختن اخبار مربوط به اسباب النزول مي پردازند.

در فصل پاياني کتاب بحثي در موضوع تاريخ و اسباب النزول آورده و چند کيس خاص از جمله روابط محمد (ص) با قريش و روابط پيامبر (ص) با يهود و روابط پيامبر (ص) با زنانش را بر اساس تاريخ و آيات مورد بحث قرار داده است.

آن که مشکل آفرين شده آن است که هيچ گاه مفسران نتوانسته اند اين قبيل روايات را نقادي کنند و دليلش هم آن است که غالبا آنان مورخان خوبي نبوده اند.

اين کتاب حتما بايد به فارسي ترجمه شود.

 

 

 

 

 
نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

تأملی در انقلاب مشروطه ایران؛ حفره تاریخی تاریک روشن بیست ساله(1305-1285)

تأملی در انقلاب مشروطه ایران؛ حفره تاریخی تاریک روشن بیست ساله(1305-1285)

عباس خاکسار

در این متن سعی شده است ضمن نشان دادن شمایی از انقلاب مشروطه و وقایع پیش و پس از آن، دیدگاه های مختلف

شواهد القبور الأیوبیة و المملوکیة فی مصر

شواهد القبور الأیوبیة و المملوکیة فی مصر

علاء الدین عبدالعال عبدالحمید

کتاب حاضر در این راستا نمونه سنگ قبرهای مهم و تاریخی دوره‌های ایوبی و مملوکی در مصر را آورده و سپس ب

منابع مشابه بیشتر ...

تعلیم و تربیت در عصر صفویان

تعلیم و تربیت در عصر صفویان

محمد درخشانی

این کتاب متشکل از مجموعه ای جامع است که در آن تلاش شده بر پایه منابع دست اول، نحوه ی شکل گیری سلسله

پژوهش و نگارش تاریخ در عصر دیجیتال

پژوهش و نگارش تاریخ در عصر دیجیتال

نویسندگان

با خواندن این کتاب، دانشجویان تاریخ و پژوهشگران تازه کار می آموزند که چگونه به تاریخ بپردازند. یعنی