۳۱۰۴
۱۲۳۹
۱۳۹۸/۶/۱۱
نهضت عاشورا و تأثیرات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن بر جامعه ی ایرانی

نهضت عاشورا و تأثیرات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن بر جامعه ی ایرانی

پدیدآور: اعظم فولادی پناه، مهشید کبیری ناشر: مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامیتاریخ چاپ: ۱۳۹۸مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۱۰۰۰نسخهشابک: 1-901-419-964-978تعداد صفحات: ۵۴۸ص

خلاصه

پژوهش حاضر در تلاش است با وجود گستردگی محدوده ی زمانی تحقیق (1399-1361ق) علاوه بر بهره مندی از کتب پژوهشی و مطالعات کتابخانه ای با استفاده از خاطرات و مصاحبه های آرشیوی موجود در مرکز اسناد انقلاب اسلامی و با شیوه ی تاریخ شفاهی گوشه ای از تحولات تاریخ معاصر ایران که سخت متأثر از نهضت اباعبدالله الحسین (ع) بوده را ثبت کرده و در اختیار آیندگان قرار دهد.

معرفی کتاب

نهضت عاشورا به دلیل ماهیت اسلام خواهی، عدالت طلبی و ظلم ستیزی همواره الهام بخش انقلابیون و حرکت های اصلاحی در طول تاریخ بوده است و بدون تردید نهضت امام خمینی (ره) یکی از پرفروغ ترین آن حرکت هاست که در تاریخ معاصر ایران جلوه گری می کند. در منظومه ی فکری امام خمینی (ره)، فرهنگ عاشورا گنجینه ی عظیم سیاسی - دینی و پشتوانه ی فرهنگ غنی و انسان ساز تشیع بود. ایشان با بهره گیری از آموزه های عاشورایی به احیای دین رسول الله (ص) پرداختند و حماسه ی حسینی را اساس قیام خود قرار دادند. بدین ترتیب نگرش سیاسی به حادثه ی کربلا و درس آموزی از قیام عاشورا سرلوحه ی دعوت امام خمینی (ره) و همفکران ایشان قرار گرفت و از آن پس عاشورا دیگر یک حادثه ی تاریخی صرف نبود، بلکه به محور بسیج مردم بر ضد رژیم طاغوت بدل شد. در این دوران مساجد، تکایا، حسینیه ها و خیمه های عزاداری امام حسین (ع) به عنوان مهم ترین رکن فعالیت نیروهای انقلاب و بیداری مردم از مفاسد حکومت پهلوی و سازماندهی آنان برای راهپیمایی، تظاهرات و فعالیت های انقلاب اسلامی محسوب می شد و مردم نیز تحت تأثیر نهضت عاشورا، روحیه ی شهادت طلبی و ایثار امام حسین (ع) و یارانش را مجددا در خاطره ها تکرار کردند و با شعارهایی با تانک ها و مسلسل های رژیم ستمشاهی مقابله کرده و سرانجام توانستند در 22 بهمن سال 57 رژیم پهلوی را ساقط نمایند.

تاریخ شفاهی محرم و انقلاب اسلامی با هدف گردآوری و تدوین خاطرات مبارزان مسلمانی که با تأسی از آموزه های نهضت سیدالشهداء علیه السلام و زیر لوای رهبری امام خمینی (ره) در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی نقش آفرین بوده اند، تألیف شده است. تا بدین شکل گوشه ای از فعالیت ها و مجاهدت های مبارزان مسلمان و تأثیرات نهضت حسینی در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی در تاریخ معاصر ایران ثبت و ضبط گردد. این اثر در ده فصل تبویب و تنظیم شده است:

فصل اول: قیام های شیعی متأثر از نهضت حسینی

فصل دوم: عزاداری سیدالشهداء (ع) از آغاز تا پایان دوره ی زندیه

فصل سوم: قاجاریه و عزاداری سیدالشهداء (ع)

فصل چهارم: عزاداری سیدالشهداء (ع) در دوره ی رضاخانی

فصل پنجم: محرم در سال های 1340-1320 ش

فصل ششم: محرم و نهضت امام خمینی

فصل هفتم: آغاز نهضت

فصل هشتم: محرم و نهضت در سال های 1344-1343ش

فصل نهم: محرم، وعاظ و اماکن مذهبی

فصل دهم: محرم در سال های 1357-1356ش

 

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

حقایق

حقایق

ناشناس

حقایق متنی کهن (شاید قرن پنجم یا ششم) از نویسنده ای ناشناس است. نسخ کتاب در چین بود. هرچند کتاب در ب

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

زیر نظر شورای علمی

دانشنامه یا دایرة المعارف، به کتابی گفته می شود که به ترتیب الفبایی یا موضوعی، درباره ی رشته یا رشته

منابع مشابه

شورش جنوب: سیری در برنامه اصلاحات ارضی در ایران و تحرکات پس از آن در فارس

شورش جنوب: سیری در برنامه اصلاحات ارضی در ایران و تحرکات پس از آن در فارس

سید عبادالله هاشمی

هدف اصلی از نگارش این کتاب، بررسی درگیری بین عشایر جنوب کشور «استان فارس» با حکومت مرکزی «نیروهای دو