۷۲
۱۴
۱۳۹۸/۶/۱۱
نهضت عاشورا و تأثیرات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن بر جامعه ی ایرانی

نهضت عاشورا و تأثیرات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن بر جامعه ی ایرانی

پدیدآور: اعظم فولادی پناه، مهشید کبیری ناشر: مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامیتاریخ چاپ: ۱۳۹۸مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۱۰۰۰نسخهشابک: 1-901-419-964-978تعداد صفحات: ۵۴۸ص

خلاصه

پژوهش حاضر در تلاش است با وجود گستردگی محدوده ی زمانی تحقیق (1399-1361ق) علاوه بر بهره مندی از کتب پژوهشی و مطالعات کتابخانه ای با استفاده از خاطرات و مصاحبه های آرشیوی موجود در مرکز اسناد انقلاب اسلامی و با شیوه ی تاریخ شفاهی گوشه ای از تحولات تاریخ معاصر ایران که سخت متأثر از نهضت اباعبدالله الحسین (ع) بوده را ثبت کرده و در اختیار آیندگان قرار دهد.

معرفی کتاب

نهضت عاشورا به دلیل ماهیت اسلام خواهی، عدالت طلبی و ظلم ستیزی همواره الهام بخش انقلابیون و حرکت های اصلاحی در طول تاریخ بوده است و بدون تردید نهضت امام خمینی (ره) یکی از پرفروغ ترین آن حرکت هاست که در تاریخ معاصر ایران جلوه گری می کند. در منظومه ی فکری امام خمینی (ره)، فرهنگ عاشورا گنجینه ی عظیم سیاسی - دینی و پشتوانه ی فرهنگ غنی و انسان ساز تشیع بود. ایشان با بهره گیری از آموزه های عاشورایی به احیای دین رسول الله (ص) پرداختند و حماسه ی حسینی را اساس قیام خود قرار دادند. بدین ترتیب نگرش سیاسی به حادثه ی کربلا و درس آموزی از قیام عاشورا سرلوحه ی دعوت امام خمینی (ره) و همفکران ایشان قرار گرفت و از آن پس عاشورا دیگر یک حادثه ی تاریخی صرف نبود، بلکه به محور بسیج مردم بر ضد رژیم طاغوت بدل شد. در این دوران مساجد، تکایا، حسینیه ها و خیمه های عزاداری امام حسین (ع) به عنوان مهم ترین رکن فعالیت نیروهای انقلاب و بیداری مردم از مفاسد حکومت پهلوی و سازماندهی آنان برای راهپیمایی، تظاهرات و فعالیت های انقلاب اسلامی محسوب می شد و مردم نیز تحت تأثیر نهضت عاشورا، روحیه ی شهادت طلبی و ایثار امام حسین (ع) و یارانش را مجددا در خاطره ها تکرار کردند و با شعارهایی با تانک ها و مسلسل های رژیم ستمشاهی مقابله کرده و سرانجام توانستند در 22 بهمن سال 57 رژیم پهلوی را ساقط نمایند.

تاریخ شفاهی محرم و انقلاب اسلامی با هدف گردآوری و تدوین خاطرات مبارزان مسلمانی که با تأسی از آموزه های نهضت سیدالشهداء علیه السلام و زیر لوای رهبری امام خمینی (ره) در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی نقش آفرین بوده اند، تألیف شده است. تا بدین شکل گوشه ای از فعالیت ها و مجاهدت های مبارزان مسلمان و تأثیرات نهضت حسینی در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی در تاریخ معاصر ایران ثبت و ضبط گردد. این اثر در ده فصل تبویب و تنظیم شده است:

فصل اول: قیام های شیعی متأثر از نهضت حسینی

فصل دوم: عزاداری سیدالشهداء (ع) از آغاز تا پایان دوره ی زندیه

فصل سوم: قاجاریه و عزاداری سیدالشهداء (ع)

فصل چهارم: عزاداری سیدالشهداء (ع) در دوره ی رضاخانی

فصل پنجم: محرم در سال های 1340-1320 ش

فصل ششم: محرم و نهضت امام خمینی

فصل هفتم: آغاز نهضت

فصل هشتم: محرم و نهضت در سال های 1344-1343ش

فصل نهم: محرم، وعاظ و اماکن مذهبی

فصل دهم: محرم در سال های 1357-1356ش

 

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

دانشگاه پهلوی به روایت اسناد

دانشگاه پهلوی به روایت اسناد

نویسندگان

سیاست های باستانگرایانه در دوره ی پهلوی دوم موجب شد تا موقعیت خاص فارس به ویژه شیراز به عنوان مهد تم

عصر انقلاب: اروپا 1848-1789

عصر انقلاب: اروپا 1848-1789

اریک جان هابسبام

این کتاب دگرگونی جهان را در فاصله ی سال 1769 تا 1848 پی می گیرد اما تا جایی که سبب ساز آن انقلاب 178

منابع مشابه

اسناد بلدیه و شهرداری اصفهان از انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی ( 2 جلد)

اسناد بلدیه و شهرداری اصفهان از انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی ( 2 جلد)

شهرداری اصفهان

این کتاب حاوی اسناد شهرداری اصفهان و متون مربوط به آن طی سالهای میان انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی