۶۸۰
۲۴۵
۱۳۹۹/۱۰/۵
نهضت جنگل از ظهور تا افول

نهضت جنگل از ظهور تا افول

پدیدآور: کورش اسداله پور ناشر: نشر نظام الملکتاریخ چاپ: ۱۳۹۹مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۵۰۰نسخهشابک: ۹-۸۴۵۵۴۷-۶۰۰-۹۷۸تعداد صفحات: ۳۶۰ص

خلاصه

کتاب حاضر روایتی است از روایت های پنهان و آشکار بازیگران داخلی و خارجی قیام نهضت جنگل به رهبری میرزا کوچک خان جنگلی در گیلان. نویسنده تلاش نموده است با بهره گیری از شواهد و مستندات منتشر شده ی جدید از منابع و اسناد معتبر داخلی و خارجی، خواننده را با پیچیدگی های ظهور تا افول نهضت جنگل آشنا نماید.

معرفی کتاب

انگیزه ی نگارش این اثر بیش تر از آنکه بازخوانی و مرور وقایع نهضت جنگل باشد، ادای وظیفه و تکلیف میهنی هر ایرانی وطن پرست است. از ظهور تا افول نهضت جنگل، اسناد و مدارک بی شماری منتشر شده است. به یقین هر وقایع نگار میهن پرستی، به بضاعت دانش و آگاهی تاریخی و ملی خود، گام ارزشمندی در جهت معرفی میرزا و جنبش آزادی خواه جنگل برداشته است. دریغا که گرایش ها و نگرش های سیاسی برخی صاحبان قلمدر خصوص وقایع تاریخی، سبب گردیده است حوادث و واقعیت های موجود با استفاده ی ابزاری از اسناد و منابع مربوط، قربانی برداشت های شخصی و تعصبات فردی گردد. زندگی پر رمز و راز میرزا پر از حوادث ناشناخته و تئوری های پیچیده است، اما یک واقعیت مسلم همیشه پیش روی ماست و آن اینکه او هرگز تسلیم نشد، وطن را به بیگانه نفروخت و تسلیم ظلم حکومت هم نگشت و تا آخرین نفس پای آرمان خود ایستاد. توجه به شرایط بحرانی و چند دستگی آن دوره ی کشور و قدرت گیری رضاخان، ملی گرایی و میهن دوستی میرزا کوچک خان را ستودنی و قابل احترام می کند. این مطلب، جدای از درستی و نادرستی نهضت جنگل علیه دولت مرکزی است. 

"جنبش جنگل" در دوره و زمانی آغاز شد و ادامه یافت که ایران یکی از حساس ترین مقاطع تاریخ معاصر خویش را طی می کرد. میرزا یونس معروف به میرزا کوچک خان در سال ۱۲۹۴ حرکت انقلابی و ضداشغالگری بیگانه را آغاز کرد و سرانجام در آذرماه ۱۳۰۰ در این راه جان سپرد. حرکتی که در تاریخ معاصر با عنوان جنبش جنگل از آن یاد می شودقریب ۷ سال استمرار داشت. در طول این دوره ایران تحولات بسیاری را پشت سر گذاشت و در اثنای آن، با شکست این جنبش و دیگر حرکت های مذهبی و استقلال طلبانه، زمینه هایی برای تحقق برنامه های انگلیس در ایران فراهم آمد.

گردآوری این مجموعه حاصل برداشت های مولف از وقایع و حوادث قیام جنگل از دیدگاه و روایات صاحب نظران و در واقع روایتی از روایت است. بی شک خوانندگان محترم و باریک بین با مطالعه ی آن درمی یابند که اغلب منابع این مجموعه برگرفته از کتاب ‌میلاد زخم نوشته ی زنده یاد دکتر خسرو شاکری است. 

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

فرهنگنامه فاطمی؛ نخستین فرهنگنامه موضوعی - الفبایی فاطمة الزهراء سلام الله علیها

فرهنگنامه فاطمی؛ نخستین فرهنگنامه موضوعی - الفبایی فاطمة الزهراء سلام الله علیها

سید حسین اسحاقی و جمعی از فاطمه پژوهان

این کتاب در 9 جلد سامان یافته و به صورت موضوعی، فرهنگنامه‌ای از شخصیت حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ

بهداشت، درمان و فرایند توسعه در دوره قاجار

بهداشت، درمان و فرایند توسعه در دوره قاجار

نادر پروین

قاجارها یکی از حاکمیت های سیاسی در ایران را به سال 1174 ه.ق بنیان نهادند. پدیده ی غالب این نظام، توس

منابع مشابه

میرزا کوچک خان و استعمار ستیزی

میرزا کوچک خان و استعمار ستیزی

محمدامیر شیخ نوری

تحقیق حاضر در چهار بخش با هدف شرح وضعیت ایران در جنگ جهانی اول، بیان ماجرای نهضت جنگل و تأثیر اقداما