۱۴۵۲
۰
۱۳۸۵/۲/۱۸
حوزه علميه خراسان (جلد اول حوزه علميه مشهد)

حوزه علميه خراسان (جلد اول حوزه علميه مشهد)

پدیدآور: محمود پسنديده

معرفی کتاب

 

 

سخن درباره حوزه هاي علميه کم و بيش گفته شده و هنوز نيز جاي کار هست. در تمدن ديرپاي اسلامي هر از چند گاهي شهر يا ناحيه اي به صورت يک قطب فرهنگي در آمده و سپس رو ب افول نهاده است. مراکز مانند بغداد، دمشق، کوفه، بصره، نيشابور، قرطبه و اصفهان از نمونه هاي بارز آن است. هر کدام از اين مراکز در شکل بخشي تمدن اسلامي نقش مهمي ايفا کرده که در کتاب هاي مختلف راجع به آنها بحث شده است. در هر يک از اين شهرها حوزه هاي علمي قدرتمندي شکل گرفته که پشتوانه اي براي آنها بوده است. اکثر رشته هاي علمي رايج در آن روزگار در اين حوزه ها تدريس مي شده است که تدريس علوم ديني در درجه اول بوده است. با اين وجود در کنار شهرهاي فوق، تدريس قدرتمند علوم ديني بنا به دلايلي در بعضي شهرها بيشتر رايج بوده است. در بين شيعيان مي توان به شهرهايي مانند نجف، قم و مشهد مقدس اشاره کرد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اوج و فرود تدريس علوم ديني در هر يک از اين شهرها را نبايد از نظر دور داشت. حوزه علميه مشهد الرضا (عليه السلام) حوزه اي است که در بين حوزه هاي شيعي از لحاظ قدمت در درجه سوم قرار دارد. رد پاي بعضي از علماي شيعه را درعهد صفوي در اين شهر مي توان يافت اما قوام آن به دوران متاخرتري باز مي گردد. کتاب فوق با هدف بازشناسي اين حوزه نگاشته شده که تا کنون جلد اول آن منتشر شده است. اين جلد به مدارس علميه مشهد اختصاص دارد و محمد واعظ زاده خراساني بر آن مقدمه نوشته است.

18 مدرسه تاريخي، 40 مدرسه جديد و 11 مکتب مربوط به زنان در اين جلد مورد مطالعه قرار گرفته است.

فصول پنج گانه کتاب و مطالب آن به شرح زير است:

فصل اول: کليات پژوهشي طرح را مورد بررسي قرار مي دهد و دربردارنده اهداف، ضرورت و دشواري هاي طرح و روش تحقيق و تاليف است.

فصل دوم: کلياتي درباره پيدايش نخستين مدارس علوم اسلامي، موقعيت علمي، فرهنگي خراسان قديم، پيشينه تاريخي شهر مشهد، حوزه علميه مشهد در دوران تيموريان، صفويان، قاجار، پهلوي، جمهوري اسلامي، برنامه هاي آموزشي حوزه، پراکندگي مدارس علميه مشهد و راهکارها را در بر مي گيرد.

فصل سوم: پيشينه تاريخي مدارس حوزه علميه مشهد است که شامل: بررسي و مطالعه 18 مدرسه تاريخي است که متاسفانه بيشتر آنها در گذر زمان از بين رفته اند و بررسي موقعيت ممتاز علمي، فرهنگي و ويژگي هاي معماري، موقوفات، متوليان، تعميرات و استادان برجسته آنها.

فصل چهارم: بررسي و مطالعه 40 مدرسه علميه جديد است که شامل: مطالعه موقعيت فرهنگي، علمي، آموزشي و ويژگي هاي معماري، موقوفات، متوليان، تعميرات و استادان برجسته اين مدارس مي شود.

فصل پنجم: پژوهشي پيرامون مدارس علميه خواهران است که به مکتب معروف هستند ويژگي هاي علمي، فرهنگي و آموزشي خاص اين مدارس را بررسي مي کند.

 

 نوشته عليرضا اباذري

 

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

تشته فُر (آیین زندگی در دهه های پیشین خور و بیابانک)

تشته فُر (آیین زندگی در دهه های پیشین خور و بیابانک)

دکتر محمد غلامرضایی

کتاب حاضر به قلم استاد بازنشسته دانشگاه درباره آیین زندگانی مردم خور و بیابانک ناحیه در حاشیه کویر م

زندگی روزمره در سایه استالینیسم

زندگی روزمره در سایه استالینیسم

شیلا فیتز پاتریک

این کتاب، اثری درباره ی زندگی روزمره مردمان عادی در زمانه غیر عادی است . نویسنده با بهره گیری از شوا

منابع مشابه بیشتر ...

چین نو از جنگ های تریاک تا به امروز

چین نو از جنگ های تریاک تا به امروز

هلویگ شمیت گلینتسر

تاریخ نوین چین به زعم چینی ها با جنگ های تریاک آغاز می شود و جنبش چهارم مه 1919 مبدأ دوران معاصر به

ایران باستان: تاریخ فشرده ی شاهنشاهی هخامنشی 550-330 پیش از میلاد

ایران باستان: تاریخ فشرده ی شاهنشاهی هخامنشی 550-330 پیش از میلاد

مت واترز

هدف از این کتاب مروری دقیق بر تاریخ شاهنشاهی ایران هخامنشی (حدود 550-330 پیش از میلاد) است که در ارت