۱۹۷۲
۰
۱۳۹۲/۹/۱۸
درج الدرر و درج الغرر فی بیان میلاد خیر البشر

درج الدرر و درج الغرر فی بیان میلاد خیر البشر

پدیدآور: اصیل الدین واعظ دشتکی مصحح: احمد فتوحی نسبناشر: سفیر اردهالتاریخ چاپ: ۱۳۹۲مترجم: کتابت: معین الدین فراهیمکان چاپ: تهران

خلاصه

اثر حاضر از آثار مشهور وی در زمینه سیره نبوی می‌باشد.

معرفی کتاب

اصیل الدین واعظ دشتکی (م 883 ق) از سادات دشتک شیرازی و صاحب آثار رساله مزارات هرات (مقصد الاقبال)، المجتبی فی سیرة المصطفی، المجتنی من کتاب المجتبی فی سیرة المصطفی، درج الدرر و درج الغرر، تاریخ مکمل، معالم الاسلام، تحفة الاحبار فی اصول الاخبار، حبل المتین، و ... است. وی جزو سادات دشتکی است که تیمور لنگ آنها را محترمامه به هرات برد و در آنجا ساکن شدند. وی و برادرزاده‌اش جمال الدین دشتکی  در هرات ماندند و آثار متعددی تألیف کردند. اثر حاضر از آثار مشهور وی در زمینه سیره نبوی می‌باشد. اصیل الدین، این کتاب را با نثری ادبی و مزین نوشته و با ذوق شعری خود، در جاهای مختلف نثر، را با شعر عربی و فارسی آمیخته است. وی با استفاده از اخبار، روایات، کتب تاریخی، علم تفسیر، حدیث، تصوف، اسماء رجال و سایر علوم معتبر این اثر را تألیف کرده است.

کتاب مذکور به صورت نسخه‌برگردان چاپ شده و تصحیح آن نیز در دست اقدام است. کاتب نسخه مذکور، معین الدین فراهی دانشمند معروف سده نهم است و نسخه آن نیز در دانشگاه علیگر هندوستان نگهداری می‌شود.

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

سیرت محمد رسول الله (ص) (ترجمه سیره ابن هشام)

سیرت محمد رسول الله (ص) (ترجمه سیره ابن هشام)

ابن اسحاق - ابن هشام

سالها پیش باید انجام می گرفت. مقصودم ارائه ترجمه کامل سیره ابن اسحاق ب

کوفه و نقش آن در قرون نخستین اسلامی

کوفه و نقش آن در قرون نخستین اسلامی

محمدحسین رجبی(دوانی)

در تاریخ اسلامی به ویژه از دیدگاه ماشیعیان، نام کوفه با پیمان شکنی و بی وفایی همراه است؛ به گونه ای