۲۰۱۸
۰
۱۳۹۲/۱۰/۹
مشکوة المسافرین (سفرنامه تبریز ـ عتبات)

مشکوة المسافرین (سفرنامه تبریز ـ عتبات)

پدیدآور: علی اکبر مشکوة السلطان (1317 ق) مصحح: میرهاشم محدثناشر: سفیر اردهالتاریخ چاپ: ۱۳۹۲مکان چاپ: تهران

خلاصه

مشکوة السلطان در سال 1317 از تبریز به عتبات رفته و برگشته و وقایع سفر خود را طی سفرنامه حاضر به رشته تحریر درآورده است.

معرفی کتاب

میرزا علی وقایعی متخلص به مشکوة فرزند میرزا داود وقایع‌نگار در سال 1289 ق زاده شد. وی هنگام نگارش سفرنامه فوق 30 داشته است. مشکوة از ادبا، شعرا و خوشنویسان آذربایجان بوده و دارای دیوان شعری در ده هزار بیت بوده است. وی ابتدا هما تخلص می‌کرده و سپس تخلص خود را به مشکوة تغییر داده است. وی در سال 1311 ش (1351 ق) در تبریز درگذشته است.

وی در سال 1317 از تبریز به عتبات رفته و برگشته و وقایع سفر خود را طی سفرنامه حاضر به رشته تحریر درآورده است. این سفر از جمادی الاول تا شنبه 29 ذی قعده همان سال طول کشیده است.

از جمله مزایای کتاب حاضر اشاراتی به وضع ارزاق عمومی در آن روزگار است. گو این که وضعیت کمبود غلات و مایحتاج عمومی سابقه داشته است: عجیب است که با وجود این همه گندم که همه روزه وارد تبریز می‌شود باز عمل نان مغشوش است. حضرت واهب العطایا خود به حال ضعفا و فقرا ترحم فرماید.

مشکوة السلطان مشهودات خود را از بعضی بناهای تاریخی، کتیبه‌ها و اوقاف در طور مسیر نقل کرده است. وضعیت شهرها، دهات، احوال مردم و سکنه، اقدامات سلاطین در آبادانی، و بیان وضعیت مشاهد مشرفه از خصوصیات دیگر این سفرنامه است.

کتاب حاضر بر اساس نسخه شماره 03073 کتابخانه دانشگاه تهران تصحیح شده و پیشتر در دفتر پنجم میراث اسلامی ایران چاپ شده و اینک به صورت کتابی مستقل منتشر شده است.

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

درام اسلامی

درام اسلامی

جمشید ملک پور

نوشتار حاضر کتابی است در هفت فصل و یک پیوست، که برخی از مهم ترین و تأثیرگذارترین آثار در زمینه ی شنا

در مسیر احیای آثار حکیم ابونصر فارابی

در مسیر احیای آثار حکیم ابونصر فارابی

اکبر اسدعلیزاده

کتاب پیش رو در صدد معرفی طرح پژوهشی موسوعه حکیم ابونصر فارابی و بیان مراحل و شیوه های پژوهشی آن و گز