۲۵۶۲
۰
۱۳۸۴/۷/۱۶
زواج ام کلثوم

زواج ام کلثوم

پدیدآور: سيد علي شهرستاني

معرفی کتاب

يکي از بحث بر انگيزترين مسائلي که همواره خلجان ذهني بسياري از پيروان مکتب اهل بيت عليهم السلام بوده و از قرون نخستين تاريخ اسلام تا کنون ذهن علما و پژوهشگران و به تبع آن عامه مردم را به خود مشغول کرده است موضوع ازدواج ام کلثوم دختر اميرالمومنين (ع) با خليفه دوم است. اين موضوع همواره مورد بحث بوده و هنوز نيز ادامه دارد. در همين دوران معاصر يا نزديک به ما مقالات و کتاب هاي زيادي نوشته شده است که براي نمونه مي توان به کتاب ارزنده و تحقيقي افحام الاعداء و الخصوم بتکذيب ما افتروه علي سيدتنا ام کلثوم عليها سلام الملک الحي القيوم اثر سيد ناصر حسين موسوي هندي فرزند صاحب عبقات الانوار اشاره کرد. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

همچنين دو کتاب کوچک در اين زمينه چاپ شده که يکي از سيد علي حسيني ميلاني و ديگري از علي محمد علي دخيل است.

اما کتاب حاضر که ازسلسله کتاب هاي رد شبهات مرکز عقايدي وابسته به دفتر آيت الله العظمي سيستاني است، به نوعي جمعي بندي اقوال گذشته و نقد و بررسي آنها مي باشد. از آثار قبلي مولف مي توان رويکرد وي را به موضوع دريافت؛ دستيابي به نکات تازه و بررسي جنبه هاي مختلف آن، از جمله اين رويکردها است.

در کتاب حاضرابتدا مقدمه مرکز آمده و پس از آن بحث توسط مولف شروع مي شود. مولف ابتدا اقوال هشتگانه اي را که راجع به موضوع وجود دارد چه از شيعه و چه از سني مورد بررسي قرار مي دهد. چهار عدد از اين اقوال مختص به علماي شيعه و بقيه مشترک بين آنها واهل سنت است. در پايان اين بخش، جوانب تاريخي، فقهي و عقيدتي اين موضوع بررسي شده است.

مولف در بخش بعدي، نصوص تاريخي موجود و معتبر نزد اهل سنت را در اين زمينه مورد بررسي قرا مي دهد تا کمي بعد، از آن نتيجه بگيرد.

 وي پس از آن بحث تاريخي خود را در اين زمينه شروع مي کند که شايد بتوان آن را مهم ترين بخش کتاب به حساب آورد ( صص39 - 75)  وي در اين بخش مباحث جديدي را مطرح مي کند که تا کنون مغفول مانده است.

بحث فقهي موضوع (صص 75 - 126) نيز از جمله مباحثي است که در مورد اين ازدواج تا کنون کسي به بررسي آن نپرداخته است.

در بحث عقيدتي که پايان بخش کتاب نيز هست، مولف به سوال هاي موجود در اين زمينه و ادعاهاي اهل سنت مي پردازد و جواب آنها را مي دهد.

آنچه به اين کتاب اهميت مي بخشد، طرح مسائل جديد در آن مي باشد. همان گونه که در مقدمه کتاب نيز آمده است، مسائلي مانند ادعاي عمر در نزديکي جستن به پيامبر (ص) از طريق وابستگان به ايشان جايي بررسي نشده که مولف تناقض رفتار خليفه دوم را در اين زمينه نشان داده است.

بحث ديگري که کسان ديگري به آن اشاره کرده اند غلظت و شدت عمر در برخورد با زنان بوده که اين مطلب مشهور و بدون اختلاف است. رويکرد تازه مولف، ربط آن به ازدواج با ام کلثوم است که آن را با توجه به اخلاق خليفه دوم بعيد مي شمارد.

موضوع رسوايي مغيره بن شعبه در زمان امارتش و سرپوشي خليفه دوم بر کسي پنهان نيست. پس از ماجرا، روزي در ايام حج، خليفه دوم عامل رسوايي، يعني ام جميل را مي بيند و در همان لحظه از مغيره مي پرسد: وي را مي شناسي؟

مغيره نيز در جواب او مي گويد: آري او ام کلثوم دختر علي است.

جداي از توهيني که در اين جواب به خاندان عصمت وجود دارد، اما جوابي براي خليفه محسوب شده که وي از آن بر مي آشوبد.

رويکرد تازه مولف بررسي اين گفت و گو و رسيدن به نتايج جالب است.

 

 عليرضا اباذري

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

سومریان در تاریخ بضمیمه تمدن سومری

سومریان در تاریخ بضمیمه تمدن سومری

عزمی سکر - جاک پیرین

کتاب حاضر از دو بخش تشکیل شده است: بخش نخست سومریان در تاریخ، تألیف نویسنده لبنانی دکتر عزمی سکر که

ارنست پرون فراش دبيرستان شوهر شاهنشاه آريامهر

ارنست پرون فراش دبيرستان شوهر شاهنشاه آريامهر

محمد پورکيان

اين کتاب که در برلن غربي در سال 1357 چاپ شده است در باره سابقه آشنايي ارنست پرون با محمدرضا پهلوي و

منابع مشابه بیشتر ...

کشف الاوهام [فی حلیة شرب الغلیان فی شهر الصیام]

کشف الاوهام [فی حلیة شرب الغلیان فی شهر الصیام]

میرزا محمدتقی نوری مازندرانی والد محدث نوری

یکی از مباحثی که تقریبا از اوایل قرن یازدهم در مجامع فقهی شیعه و سنی رایج شد، به پیدا شدن گیاهی به ن

ساختار اجتماعی یثرب در بنیان مدینة النبی

ساختار اجتماعی یثرب در بنیان مدینة النبی

مهران اسماعیلی

دوره استقرار پیامبر در یثرب و تشکیل اولین اجتماع مسلمانان در این منطقه، از جهات گوناگون مورد استناد