۲۶۴۶
۰
۱۳۹۵/۱۰/۱۸
نظریه توطئه و فقر روش شناسی در تاریخ نگاری معاصر ایران

نظریه توطئه و فقر روش شناسی در تاریخ نگاری معاصر ایران

پدیدآور: عبدالله شهبازی ناشر: انتشارات سوره مهر تاریخ چاپ: ۱۳۹۳مکان چاپ: تهران

خلاصه

مبلغان مفهوم « نظریه توطئه »، به همان خاستگاهی تعلق دارند که زمانی در کوران جنگ سرد با بلوک کمونیسم، مفاهیمی را می ساختند و عملکرد امروز ایشان دقیقا تداوم همان سنت دیروز است.

معرفی کتاب

این سخن که « در تبیین پدیده های اجتماعی نباید تنها به دنبال نقش توطئه گران بود بلکه باید به زمینه های و علل متعدد تکوین آن پدیده نیز توجه کرد » پذیرفتنی است. ولی این سخن که « همه تقصیرها را نباید به گردن توطئه گران انداخت...ما نیز مقصریم» نادرست است چرا که چنین رویکردی به پژوهش تاریخی از بیخ و بن خطاست. بنابراین مفهوم « تئوری توطئه » چیزی بیش از یک برچسب نیست و بیشتر کاربرد ژونالیستی دارد تا علمی. به عبارت دیگر نوعی حربه تبلیغاتی است برای بستن دهان کسانی که به پژوهش در لایه های پنهان سیاست و تاریخ علاقمندند؛ یعنی به عرصه ای که از آن با عنوان فراسیاست یاد می شود. این مفهوم فاقد هرگونه تعریف و ارزش علمی است و دامنه کاربرد آن روشن نیست و لاجرم کسی را که در این زمینه قلم می زند به سطحی نگری و تناقضات جدی وادار می کند. البته این امر به « تئوری توطئه » محدود نیست بلکه در مورد برخی دیگر از مفاهیم نظری در عرصه اندیشه سیاسی نیز صادق است.

نظریه پردازان و مبلغان مفهوم « نظریه توطئه »، به همان بستر و خاستگاهی تعلق دارند که زمانی، در کوران جنگ سرد با اتحاد شوروی و بلوک کمونیسم، مفاهیمی چون « توتالیتاریانیسم » را می ساختند و عملکرد امروز ایشان دقیقا تداوم همان سنت دیروز است.

در ایران انتشار مفهوم « توهم توطئه »، با هدف استفاده از آن به عنوان ابزار تبلیغاتی - جدلی برای تخطئه تحقیقات و نگرش های ضد استعماری، به صورت شبه آکادمیک در سال 1369 از سوی یرواند آبراهامیان، نویسنده ایرانی - ارمنی مقیم آمریکا، و سپس احمد اشرف، نویسنده ایرانی مقیم آمریکا، آغاز شد.

فهرست مطالب مشتمل بر: نظریه توطئه و فقر روش شناسی، همچنین گفت و گو با عبدالله شهبازی است.

 

 

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

حقایق

حقایق

ناشناس

حقایق متنی کهن (شاید قرن پنجم یا ششم) از نویسنده ای ناشناس است. نسخ کتاب در چین بود. هرچند کتاب در ب

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

زیر نظر شورای علمی

دانشنامه یا دایرة المعارف، به کتابی گفته می شود که به ترتیب الفبایی یا موضوعی، درباره ی رشته یا رشته