۲۷۰۰
۰
۱۳۹۶/۱۲/۲۵
یک قرن و نیم همراهی تجار (تاریخچه ی اتاق بازرگانی بندرعباس)

یک قرن و نیم همراهی تجار (تاریخچه ی اتاق بازرگانی بندرعباس)

پدیدآور: علی کمالی زاده ناشر: انتشارات آرونتاریخ چاپ: ۱۳۹۶مکان چاپ: تهران

خلاصه

این کتاب جرعه ای از فعالیت های تجار هرمزگان و به خصوص بندرعباس می باشد. اما با این وجود و علی رغم تلاش وافر نویسنده، دربرگیرنده ی تمامی فراز و نشیب های بازرگانی و تجارت هرمزگان نیست و کلیه ی آمار و آطلاعات به دست آمده از تعدادی کتاب، مجلات اتاق بازرگانی، روزنامه اطلاعات، گزارش ها و عملکرد های اتاق می باشد.

معرفی کتاب

بندرعباس به عنوان یکی از قطب های تجاری و صنعتی ایران، تاریخ پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است، در دل این شهر بزرگ، اتاق بازرگانی هم برای خود تاریخی دارد، این نهاد خصوصی نقطه ی آغازی داشته و اندک اندک بالیده و رشد کرده و به پرباری و رونق امروزی خود رسیده است، افراد گوناگونی از صنف تاجر و صنعتگر در این بخش خصوصی فعالیت کرده اند و منشأ خدماتی شده اند و آثار خیری برجای گذاشته اند، از این رو جا دارد که از آنان یاد کنیم و اندک اشارتی به فعالیت هایشان در این زمینه نماییم. در واقع هدف از نگارش تاریخچه ای مختصر از این بخش خصوصی، این است که با یادآوری نام نیک پیش کسوتان عرصه تجارت، صنعت و معدن در استان مستعد هرمزگان، هم از آنان قدردانی شود و هم دیگر فعالان اقتصادی استان برای شرکت در این گونه فعالیت های عام المنفعه و صنعتی تشویق و ترغیب گردند.

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس با پیشینه بیش از 86 سال، نهادی است که بنا به نیاز فعالان اقتصادی هرمزگان جهت حل و فصل کردن مسائل اقتصادی و ایجاد هماهنگی های لازم جهت رشد و توسعه فعالیت های تولیدی، تجارتی و خدماتی شکل گرفت. یکی از گام ها مهم در تقویت تجارت و اقتصاد، ارزیابی اقدامات و اموری است که پیشینیان انجام داده اند که این امر نه تنها باعث پیش گیری از تکرار خطاها می شود، بلکه برای نسل ها آتی، عبرتی خواهد بود.

این کتاب جرعه ای از فعالیت های تجار هرمزگان و به خصوص شهر بندرعباس می باشد. اما با این وجود و علی رغم تلاش وافر نویسنده، دربرگیرنده ی تمامی فراز و نشیب های بازرگانی و تجارت هرمزگان نیست و کلیه ی آمار و اطلاعات به دست آمده از تعدادی کتاب، مجلات اتاق بازرگانی، روزنامه اطلاعات، گزارش ها و عملکرد های اتاق می باشد. هدف اصلی از تهیه ی این کتاب، معرفی تاریخچه ی اتاق بازرگانی بندرعباس می باشد اما به نوعی قبل از معرفی اتاق، باید تجارت در هرمزگان و بندرعباس را به صورت خلاصه معرفی کرد.

فهرست فصل های کتاب:

فصل اول: وضعیت اقتصادی هرمزگان

فصل دوم: تاریخچه اتاق بازرگانی

فصل سوم: صورتجلسات و گزارش

فصل چهارم: رؤسای اتاق بازرگانی بندرعباس

فصل پنجم: اسناد اتاق بازرگانی بندرعباس

 

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

زیر نظر شورای علمی

دانشنامه یا دایرة المعارف، به کتابی گفته می شود که به ترتیب الفبایی یا موضوعی، درباره ی رشته یا رشته

شناخت تاریخی طایفه بهلولی و تعاملات سیاسی آنها در عصر پهلوی

شناخت تاریخی طایفه بهلولی و تعاملات سیاسی آنها در عصر پهلوی

زهرا علیزاده بیرجندی

بر اساس نتایج تحقیقات میدانی و کتابخانه ای و در مقایسه با سایر جوامع عشایری ایران، بهلولی ها یک طایف