۳۷۷۷
۱۴۰۶
۱۳۹۸/۵/۲۳
مجموعه گفتارها: فلسفه تاریخ، روش شناسی و تاریخنگاری

مجموعه گفتارها: فلسفه تاریخ، روش شناسی و تاریخنگاری

پدیدآور: داریوش رحمانیان ناشر: نشر علمتاریخ چاپ: ۱۳۹۸مکان چاپ: تهرانتیراژ: ۵۵۰نسخهشابک: 9-929-224-964-978تعداد صفحات: ۱۰۵۶ص

خلاصه

مجموعه پیش رو شامل مقالات، سخنرانی ها و مصاحبه های دکتر داریوش رحمانیان در زمینه فلسفه تاریخ، روش شناسی و تاریخنگاری است که برای استفاده ی عموم علاقمندان به مباحث تاریخی بالاخص دانشجویان رشته تاریخ چاپ و منتشر شده است.

معرفی کتاب

مجموعه پیش رو شامل مقالات، سخنرانی ها و مصاحبه های دکتر داریوش رحمانیان در زمینه فلسفه تاریخ، روش شناسی و تاریخنگاری است که برای استفاده ی عموم علاقمندان به مباحث تاریخی بالاخص دانشجویان رشته تاریخ چاپ و منتشر شده است.

آنچه این مجموعه را پر اهمیت می سازد جدای از مباحث متنوع آن، این است که سخنرانی ها، مقالات و مصاحبه های آن حاصل و دست آورد بیست و پنج سال تدریس و تحقیق ایشان در گروه های مختلف تاریخ در دانشگاه های گوناگون ایران، بالاخص دانشگاه تهران است که بیش تر آن ها برای نخستین بار در این مجموعه منتشر شده است. تذکر این نکته ضروری است که از آنجا که فایل صوتی برخی گفت و گوها و سخنرانی های ایشان در دسترس نبوده تنها در پانوشت به نام آن ها اشاره شده است. برخی سخنرانی های مرتبط دیگر هم که به دلیل مشابهت موضوعی می توانست در مجموعه ی حاضر گنجانده شود به دلایل گوناگون از جمله اینکه همزمان یا پس از گردآوری، تدوین و آماده سازی چاپ و انتشار این مجموعه ایراد و انجام شده اند، از انتشار بازمانده که در مجلدات آتی به خوانندگان و پژوهشگران عرضه خواهد شد.

کارنامه پژوهشی غنی و مطول دکتر رحمانیان نشان از آن دارد که در طی این سال ها، ایشان علاوه بر تدریس و پژوهش درباره ی دوره ی تخصصی خود - تاریخ قاجاریه و معاصر ایران- به بحث های نظری تاریخ علاقه بسیاری داشته و با عضویت، مشارکت و ریاست بر گروه ها و انجمن هایی چون «گروه تاریخ و همکاری های میان رشته ای» پژوهشکده تاریخ اسلام، «انجمن ایرانی تاریخ» و «گروه فرهنگ، تاریخ و مطالعات میان رشته ای» - که گروهی در مؤسسه «راویان آینده فرهنگ» است - توانسته است ضمن گردآوردن برجسته ترین و تأثیر گذارترین اصحاب علوم انسانی و اجتماعی در کنار هم، بانی و طراح برگزاری همایش ها، نشست ها و سخنرانی های بسیاری گردد که در آن ها متخصصان امر به بحث و بررسی پیرامون جدیدترین و به روز ترین موضوعات و آثار منتشره در این حوزه ها پرداخته اند. این برنامه ها که عمدتا با استقبال گسترده ی اهالی رشته های مختلف علوم انسانی رو به رو شده و بازتاب وسیعی در مطبوعات یافته اند، زمینه ی ارتباط و هم اندیشی میان تاریخ پژوهان و دیگر اصحاب علوم انسانی را فراهم آورده و موفق شده اند پلی ارتباطی میان مجموعه علوم انسانی ایجاد کنند تا این رشته ها را که هرکدام حکم جزیره ای جدای از یکدیگر را یافته اند، به هم پیوند داده امکان گفتگوی میان آن ها را فراهم کنند.

تلاش برای آوردن تاریخ به عرصه ی عمومی و فراتر رفتن از نشریات تخصصی و علمی و پژوهشی به صورت حضور پررنگ در مطبوعات به شکل انتشار مقاله، مصاحبه و ... که عمدتا مخاطبانی از اصحاب رشته های گوناگون علوم انسانی و اجتماعی یا عموم مردم دارند از دیگر ابعاد فعالیت های علمی ایشان است که گرچه در میان اهل تاریخ نادر نیست اما به قطع و یقین چندان هم مرسوم و معمول نیست. باور به تأثیر گذاری این عرصه و فواید آن برای آگاهی بخشی به عموم مردم سبب شده است علی رغم کم لطفی هایی که به وجود آمده و سبب شده دکتر از هیچ یک از مصاحبه های منتشر شده ی خود رضایت کامل نداشته باشند، همچنان به همکاری با مطبوعات ادامه دهند.

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

حقایق

حقایق

ناشناس

حقایق متنی کهن (شاید قرن پنجم یا ششم) از نویسنده ای ناشناس است. نسخ کتاب در چین بود. هرچند کتاب در ب

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

زیر نظر شورای علمی

دانشنامه یا دایرة المعارف، به کتابی گفته می شود که به ترتیب الفبایی یا موضوعی، درباره ی رشته یا رشته