۵۶۲۵
۰
۱۳۸۴/۱۰/۱۳
تاريخ اسلام از منظر قرآن

تاريخ اسلام از منظر قرآن

پدیدآور: يعقوب جعفري

معرفی کتاب

معرفي کتاب تاريخ اسلام از منظر قرآن<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

کتاب داراي يک مقدمه، پنج فصل و يک خاتمه است. فصل يکم به موضوع فلسفه تاريخ و سنت هاي حاکم بر آن اختصاص يافته است. در فصل دوم موضوع جاهليت و ابعاد و نشانه هاي آن بررسي شده. مهم ترين حوادث دوران ولادت پيامبر (ص) تا بعثت و از بعثت تا هجرت در فصل سوم و چهارم بحث شده است. در فصل پنجم نيز پديده هاي مهم و عبرت آموز يازده سال هجرت پيامبر تا رحلت آن حضرت آمده است. در خاتمه نيز به اختصار به موضوع آينده بشريت از نظر قرآن توجه شده است.

با توجه به اين که در منابع تاريخي، کاستي ها، پيچيدگي و حتي اختلاف هايي وجود دارد نويسنده بر اين باور است که   براي رسيدن به حقيقت، آيات قرآن بهترين و مهم ترين منبع تاريخي است که مي توان در حل معضلات تاريخي از آن بهره جست. با توجه به اين که قرآن کتاب تاريخي نيست ولي گاه بنا به ضرورت حوادث تاريخي بيان کرده به شکلي که حدود يک ششم از آيات قرآن به مباحث تاريخ و بيان داستان هاي گذشتگان اختصاص دارد. نويسنده هدف از نگارش کتاب را استخراج حوادث تاريخي عصر پيامبر از آيات قرآن مي داند که    براي فهم بهتر محتوا به بيان روايات تاريخي نيز در اين مباحث پرداخته است.

فصل اول کتاب به بيان فلسفه تاريخ و سنت هاي حاکم بر آن پرداخته است. در اين فصل با استفاده از آيات قرآن به بيهوده نبودن جهان آفرينش و هدفمند بودن آن و همچنين مختار بودن انسان در ايجاد حوادث تاريخي و سنت هاي الهي به عنوان عاملي در حرکت تاريخي اشاره شده است.

فصل دوم با عنوان جاهليت، ابعاد و نشانه ها، به بيان ويژگي ها، آداب و سنن و ابعاد فرهنگي و فکري حاکم بر نظامي که پيامبر اسلام در آن ظهور کردند، پرداخته و با استفاده از آيات قرآن ويژگي هاي عصر جاهلي را بيان مي کند. شرک و بت پرستي، وجود خرافه ها و بدعت ها سقوط ارزش هاي انساني از مهم ترين ويژگي هاي عصر جاهلي است.

فصل سوم از ولادت تا بعثت پيامبر اکرم (ص) در ابتداي اين فصل به موضوع تولد پيامبر در عام الفيل و بيان حوادث اين سال و آيات قرآن در اين رابطه پرداخته است. دوران کودکي پيامبر (ص) امي بودن ايشان، سفر پيامبر به شام، دين پيامبر پيش از بعثت و ديدگاه يهوديان مربوطه نيز آمده است.

فصل چهارم از بعثت تا هجرت پيامبر (ص) در اين فصل مباحث مربوط به آغاز وحي، مشکلاتي که پيامبر در دوران دعوت متحمل شده بودند و آيات نازل شده در آن موضوع را مطرح کرده است.

فصل پنجم از هجرت تا رحلت پيامبر پر حادثه ترين و مهم ترين بخش از زندگي پيامبر و حوادث سال هاي هجري، غزوات پيامبر، درگيري با يهوديان و رحلت پيامبر از جمله حوادثي است که در اين بخش آمده است.

بخش خاتمه کتاب نيز  با عنوان « قرآن و آينده بشريت» به حقانيت دين اسلام و اين که در نهايت بندگان شايسته خدا زمين را به ارث خواهند برد، با استفاده از آيات قرآن پرداخته است.

نقد و بررسي:

کتاب هاي علم الهدي سيد مرتضي، آشنايي با زندگي پيشوايان، بزرگداشت اولياي خدا، پژوهش درباره صابئين، خوارج در تاريخ، بينش تاريخي نهج البلاغه و بينش تاريخي قرآن از جمله کتاب هاي ديگري است که از اين نويسنده به چاپ رسيده است.

کتاب حاضر « تاريخ اسلام از منظر قرآن» خلاصه اي است از سيره پيامبر و گرد آوري آيات مربوط به آن. ويژگي کتاب تنها در توجه و اهميت دادن به مسأله فلسفه تاريخ در حرکت هاي تاريخي آن هم به طور مختصر مي باشد.

ليکن نسبت به کتاب هاي ديگر تاريخي ويژگي خاصي ندارد. در ضمن قابل مقايسه با کتاب هاي ديگر نويسنده نيست و توقع مي رفت نويسنده آن طور که خود بيان داشته، اختلافات تاريخي را با استفاده از آيات قرآن و تحليل و بررسي آن پاسخ مي داد در حالي که اين طور نشد.

نويسنده: فرشته کوشکي

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

نیمۀ پنهان

نیمۀ پنهان

عبدالحسین میرزا فرمانفرما

کتاب پیش رو بر مبنای دو دسته سند تنظیم شده است که در نگاه اول ارتباطی با هم ندارند، ولی آنچه این دو

تاریخ مختصر دولت قدیم روم

تاریخ مختصر دولت قدیم روم

محمدعلی فروغی

فروغی سیاست مردی است که از چهره‌های ادبی و آگاه جامعه محسوب می‌شده و همچنین دخالت مستقیم در تغییر سل

منابع مشابه بیشتر ...

هند، قدرتی جهانی در قرن بیست و یکم (خیزش چالش ها و فرصت های تازه تر)

هند، قدرتی جهانی در قرن بیست و یکم (خیزش چالش ها و فرصت های تازه تر)

محمدرضا دهشیری – آمنه سماک نژاد

کتاب حاضر با تبیین جایگاه هند به عنوان قدرتی جهانی در قرن بیست و یکم، آن را ناشی از قدرت هوشمند این

تأملات (در باب حقوق و شریعت، تاریخ و سیاست)- مجموعه ای از مقالات حقوقی

تأملات (در باب حقوق و شریعت، تاریخ و سیاست)- مجموعه ای از مقالات حقوقی

محمدعلی موحد

این کتاب مجموعه ای است از مقالات و خطابات محمدعلی موحد از اوایل دهه ی 1330 تا دهه ی 1390 که حائز صبغ