۲۷۶۶
۱۱۸۶
۱۳۹۸/۱۲/۱۶
تاریخ تشیع در بنگال هند از آغاز تا دوره معاصر

تاریخ تشیع در بنگال هند از آغاز تا دوره معاصر

پدیدآور: محمد زین العابدین ناشر: مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفیتاریخ چاپ: ۱۳۹۸مکان چاپ: قمتعداد صفحات: ۴۴۸

خلاصه

این کتاب به بررسی تاریخ تشیع در بنگال هند از آغاز تا دوره معاصر می‌پردازد. در این کتاب حکومت‌ها، دانشمندان و شخصیت‌های معروف شیعه بنگال هند معرفی شده‌اند.

معرفی کتاب

کتاب حاضر به بررسی تاریخ تشیع در بنگال هند (پُشچِمبُنگ) پرداخته است که برای بررسی تاریخ شیعیان جهان و به ویژه شیعیان بنگال هند بسیار سودمند است، چون با وجود حکومت 163 ساله شیعیان (1717 ـ 1880 م) شیعیان بنگال هند در هندوستان ناشناخته مانده‌اند. در این کتاب حکومت‌ها، دانشمندان و شخصیت‌های معروف شیعه بنگال هند معرفی شده‌اند. از آنجا که تا کنون کتابی در زمینه تاریخ تشیع در بنگال هند نوشته نشده، سعی شده تا این پژوهش، روشمند و علمی باشد.

تبلیغ دین اسلام و مذهب شیعه در بنگال هند به وسیله بازرگانان، مبلغان، عارفان و صوفیان ایران و عرب آغاز شد. برخی فرمانروایان و نوابیین شیعه به گسترش تشیع در سراسر بنگال هند پرداختند. مخالفان شیعه، به ویژه دولت بریتانیا همواره سعی می‌کردند ریشه تشیع را از این سرزمین برکنند. با وجود همه چالش‌ها، شیعیان بنگال هند توانستند در ابعاد گوناگون تاریخی، فرهنگی و اجتماعی بنگال هند، فعالیت‌های فراموش نشدنی انجام دهند و تا امروز در این منطقه حضور فعال داشته باشند.

با توجه به تاریخی بودن موضوع و عنوان، روش این تحقیق، نقلی و تحلیلی است و به سبب فقدان منابع، روش‌های میدانی از جمله مصاحبه، مشاهده و پرسشنامه مورد استفاده قرار گرفته است.

این تحقیق به وضعیت معاصر بنگال هند نیز پرداخته است. این منطقه که اکنون به آن پشچمبنگ گفته می‌شود، جزء ایالت‌های شرقی هندوستان است و جمعیت شیعیان آن بالغ بر 45000 نفر است. فرهنگ اصیل شیعی در بنگال هند وجود دارد، اما برخی از آیین‌های شیعیان بنگال، از ادیان هند است.

اوضاع اجتماعی، اقتصادی، علمی، فرهنگی، سیاسی، دینی و مذهبی شیعیان بنگام هند بعد از حاکمیت انگلیسی‌ها بر هند رو به وخامت گذاشت. شیعیان بنگال هند موانع و مشکلات فراوان دارند که باید با آسیب‌شناسی روشمند برای آنها چاره‌اندیشی کرد.

فهرست مطالب

مقدمه

فصل اول: کلیات و مفاهیم

فصل دوم: ورود اسلام به هند

فصل سوم: تاریخچه تشیع در بنگال هند

فصل چهارم: فرهنگ شیعی در بنگال

فصل پنجم: وضعیت فعلی شیعیان در بنگال هند

کتابنامه

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

ارنست پرون فراش دبيرستان شوهر شاهنشاه آريامهر

ارنست پرون فراش دبيرستان شوهر شاهنشاه آريامهر

محمد پورکيان

اين کتاب که در برلن غربي در سال 1357 چاپ شده است در باره سابقه آشنايي ارنست پرون با محمدرضا پهلوي و

شناخت تاریخی طایفه بهلولی و تعاملات سیاسی آنها در عصر پهلوی

شناخت تاریخی طایفه بهلولی و تعاملات سیاسی آنها در عصر پهلوی

زهرا علیزاده بیرجندی

بر اساس نتایج تحقیقات میدانی و کتابخانه ای و در مقایسه با سایر جوامع عشایری ایران، بهلولی ها یک طایف