۳۱۱۳
۱۲۴۹
۱۳۹۹/۳/۲۳
اعراب و ایرانیان بر اساس روایت فتوحات اسلامی

اعراب و ایرانیان بر اساس روایت فتوحات اسلامی

پدیدآور: اسکات ساوران ناشر: علمتاریخ چاپ: ۱۳۹۸مترجم: سمانه کدخدایی مرغزارمکان چاپ: تهران

خلاصه

کتاب حاضر نشان می‌دهد که چگونه افزودن شاخ و برگ‌های کلیشه‌ای به متن روایت توانست به قدرت رسیدن اعراب و سقوط امپراتوری ساسانیان را توجیه کند.

معرفی کتاب

کتاب اعراب و ایرانیان بر اساس روایت فتوحات اسلامی، بر آن است که چگونگی کار نخستین موران مسلمان درباره تاریخ قبل از اسلام اعراب و ایرنیان که با روایت فتح ایران توسط اعراب به اوج خود می‌رسد را تحلیل کند.

این کتاب نگاه ژرفی به تاریخ اسلامی و تقابل میان نمایندگان این دو قوم در دوران پیش از ظهور اسلام دارد و نمایش‌های نابهنگام هویت و گفتمان‌های سیاسی در جهان اسلام را فاش می‌کند.

کتاب حاضر نشان می‌دهد که چگونه افزودن شاخ و برگ‌های کلیشه‌ای به متن روایت توانست به قدرت رسیدن اعراب و سقوط امپراتوری ساسانیان را توجیه کند.

هدف کتاب صرفا استخراج اطلاعات کتاب‌های تاریخ اسلامی از قبل از ظهور اسلام نیست، بلکه هدف درک طرز فکر مورخان درباره این دوره است. از این رو این کتاب می‌تواند با بررسی تلافی حافظه اولیه اسلامی و ساخت هویت و گفتمان‌های قدرت، برای پژوهشگران و دانشجویان تاریخ و ادبیات اسلامی و مطالعات خاورمیانه سودمند باشد.

اسکات ساوران دکترای خود را در سال 2011 از دانشگاه ویسکونسین اخذ کرده است. پژوهش‌های دکتر ساوران بر گفتمان هویت در تاریخ‌نگاری اولیه اسلامی تمرکز دارد.

نویسنده در کتاب حاضر تحت عنوان اعراب و ایرانیان بر اساس روایت فتوحات اسلامی، ساخت حافظه و هویت در تاریخ‌نگاری اسلامی، به بررسی چگونگی کار مورخان مسلمان، تقریرات آنان بین سال‌های 1050 ـ 750 به دو زبان عربی و فارسی و کنار آمدن آنها با مقوله تسخیر ایران توسط اعراب می‌پردازد.

ساوران این مطالب را با مطالعه بازنمایی روابط اعراب و ساسانیان در تاریخ‌نگاری اسلامی بررسی بررسی می‌کند. ابتدا نویسنده به تبیین فرایند ساخت روایت که همزمان با دوره شکل‌گیری هویت تحت تسلط خلافت عباسیان است می‌پردازد. این اولین تمرکز برای ایجاد هویت یکپارچه عربی است که ساوران معتقد است در پاسخ به نفوذ فرهنگ ایرانی در دربار و جامعه عباسی و نیز برای مقابله با جنبش شعوبیه شکل گرفت.

ماهیت کار ساوران به خودی خود بسیار مهم است به این دلیل که توصیه می‌کند مورخان حوزه ایران باید زمان بیشتری را به عبور از مرز میان تاریخ ساسانیان و تاریخ صدر اسلام اختصاص دهند، به ویژه با بررسی منابع مکتوبی که مورخان دوره عباسی در هر دو حوزه به جا گذاشتند، ساوران با کتاب خود تاریخ‌نگاران را به حوزه مطالعاتی مهم دعوت کرده است، حوزه‌ای که بنیاد آن بر چگونگی ساخت این گذشته تاریخی و مطالعه منابع تاریخی مرتبط تأثیر گذاشته و خواهد گذاشت.

فهرست مطالب

درباره کتاب

مقدمه کتاب

پیش‌گفتار

اختصارات

فصل اول: مقدمه

فصل دوم: تغییر جهت در الگوهای هویت و تاریخ‌نگاری اولیه اسلامی از نظر عملی

فصل سوم: شروع نمایش‌نامه

فصل چهارم: بهرام گور، لخمیان و فاجعه هفتالیان

فصل پنجم: غروب قدرت ساسانی

فصل ششم: تقویت نیرو برای مقابله

فصل هفتم: اوج داستان

فصل هشتم: نتیجه‌گیری

ضمیمه

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

کشف الاوهام [فی حلیة شرب الغلیان فی شهر الصیام]

کشف الاوهام [فی حلیة شرب الغلیان فی شهر الصیام]

میرزا محمدتقی نوری مازندرانی والد محدث نوری

یکی از مباحثی که تقریبا از اوایل قرن یازدهم در مجامع فقهی شیعه و سنی رایج شد، به پیدا شدن گیاهی به ن

ارنست پرون فراش دبيرستان شوهر شاهنشاه آريامهر

ارنست پرون فراش دبيرستان شوهر شاهنشاه آريامهر

محمد پورکيان

اين کتاب که در برلن غربي در سال 1357 چاپ شده است در باره سابقه آشنايي ارنست پرون با محمدرضا پهلوي و