۱۷۲۵
۶۹۴
۱۳۹۹/۴/۹
مداخلات ایرانیان؛ شاهنشاهی هخامنشی، آتن و اسپارت 450 - 386 قبل از میلاد

مداخلات ایرانیان؛ شاهنشاهی هخامنشی، آتن و اسپارت 450 - 386 قبل از میلاد

پدیدآور: جان هایلند ناشر: شفیعیتاریخ چاپ: ۱۳۹۸مترجم: محمد ملکیمکان چاپ: تهرانتعداد صفحات: ۳۹۳

خلاصه

کتاب حاضر تا حدودی با دیدی انتقادی سعی در ارائه یک چهره منصفانه از سیاست شاهنشاهان هخامنشی در دوران اردشیر یکم، داریوش دوم و اردشیر دوم تا سال 386 و انعقاد پیمان آنتالکیداس دارد.

معرفی کتاب

کتاب حاضر دیدگاه متعارف از تعامل بین شاهنشاهی ایرانی هخامنشی و دولت‌های یونان را به چالش می‌کشد. عمده گزاره‌های تاریخی که کتاب بر پایه آن تدوین شده است، از مورخان یونان باستان سرچشمه گرفته است و نویسنده تا حدودی با دیدی انتقادی سعی در ارائه یک چهره منصفانه از سیاست شاهنشاهان هخامنشی در دوران اردشیر یکم، داریوش دوم و اردشیر دوم تا سال 386 و انعقاد پیمان آنتالکیداس دارد. فرمانروایان هخامنشی که در کتبیه‌های پارسی باستان با عنوان شاهنشاه از آنها یاد می‌شود، در متون یونانی و برخی از نویسندگان سده‌های اخیر غرب همواره به اشتباه از آنها با لفظ شاه یاد می‌شود و قلمرو آنها را امپراتوری خوانده‌اند، در حالی که فرمانروایان ایران باستان، شاهنشاه و قلمرو آنها، شاهنشاهی است. مترجم در ترجمه این کتاب تا جایی که امکان داشته از کاربرد واژگان و عناونی که مغایر با ادبیات تاریخی ایران باشد، خودداری کرده است و امید می‌دارد که پژوهندگان و خوانندگان ایرانی از کاربرد برخی واژگان و عناوینی که متعلق به فرهنگ‌های دیگر اقوام می‌باشد و خواسته و ناخواسته بر ما در سالیان گذشته از سوی برخی نویسندگان و مترجمان ناآشنا با تاریخ ایران تحمیل شده خودداری کنند.

مترجم همه جا و بخصوص در کلاس‌های درسش بر این مسئله مهم تاکید می‌کند و برای پرهیز از چنین اشتباهات فاحشی به کلیه خوانندگان بخصوص دانشجویان تاریخ توصیه می‌کند که از کتاب‌ها و کلاس درس اساتیدی که در آن حوزه تخصصی ندارند، پرهیز کنند و از کتاب‌ها و درس اساتید استفاده کنند که سال‌ها در آن حوزه مطالعه و تحقیق کرده و به موفقیت‌هایی نائل شده‌اند، استفاده کنند. کتاب پیش رو حاصل دو دهه مطالعه مستمر و تدریس و تحقیق نویسنده است.

جان هایلند مدرک لیسانس خود را در رشته تاریخ از دانشگاه کرنل و کارشناسی ارشد و دکترای خود را در رشته تاریخ باستان از دانشگاه شیکاگو دریافت کرد و از سال 2006 در دانشگاه کریستوفر نیوپورت مشغول تدریس یونان باستان، ایران هخامنشی، رم باستان و تاریخ جنگ است. حوزه تحقیقاتش ایران هخامنشی (قرن ششم ـ چهارم پیش از میلاد) یونان کلاسیک (قرن 5 تا 4 قبل از میلاد) آناتولی باستان (لیدیا، لیکیا، کاریا) جنگ باستان و امپریالیسم است.

وی در تحقیقات خود به بررسی روابط بین شاهنشاهی پارسی هخامنشی و یونانیان باستان می‌پردازد.

فهرست مطالب

دیباچه مترجم

فصل یکم: ایران هخامنشی و یونانیان محصور در دریا

فصل دوم: اردشیر یکم و صلح آتنیان

فصل سوم: جنگ پلوپونزی و مسیر مداخله

فصل چهارم: جنگ تیسافرنس و پیمان 411

فصل پنجم: نیروی دریایی پادشاه و عدم موفقیت مداخله ساتراپ‌ها

فصل ششم: کورش کوچک و پیروزی اسپارت

فصل هفتم: اردشیر دوم و جنگ با اسپارت

فصل هشتم: ایران، جنگ کورنتیان و صلح شاه

نتیجه‌گیری

کتاب‌شناسی

نمایه

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

سیرت محمد رسول الله (ص) (ترجمه سیره ابن هشام)

سیرت محمد رسول الله (ص) (ترجمه سیره ابن هشام)

ابن اسحاق - ابن هشام

سالها پیش باید انجام می گرفت. مقصودم ارائه ترجمه کامل سیره ابن اسحاق ب

کوفه و نقش آن در قرون نخستین اسلامی

کوفه و نقش آن در قرون نخستین اسلامی

محمدحسین رجبی(دوانی)

در تاریخ اسلامی به ویژه از دیدگاه ماشیعیان، نام کوفه با پیمان شکنی و بی وفایی همراه است؛ به گونه ای