۳۳۳۶
۰
۱۳۸۴/۱۱/۶
نگاهي به وضع موجود تاريخ در ايران (مجله ياد، ش 77)

نگاهي به وضع موجود تاريخ در ايران (مجله ياد، ش 77)

پدیدآور: مولفان

معرفی کتاب

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

 

 

 

نوشته : رحيم نيکبخت

 

نگاهي به وضع موجود تاريخ در ايران ، نشريه بنياد تاريخ انقلاب اسلامي ايران ، سال بيستم، شماره 77، پائيز 1384

فصلنامه تخصصي بنياد تاريخ انقلاب اسلامي مدتي است ويژه نامه هايي را با توجه به اولويت ها و ضرورت ها منتشر مي سازد که آخرين ويژه نامه آن به بررسي وضعيت تاريخ در ايران اختصاص يافته است.

مطلب نخست مقاله اي از دکتر حافظ فرمانفرمائيان با عنوان «نکاتي چند درباره مشکلات تاريخ نويسي ايران» است که از مجله بررسي هاي تاريخي سال يکم شماره 5 و6 اسفند 1345 برگرفته شده است که با توجه به گذشت نزديک به چهل سال از نگارش مقاله هنوز هم نکاتي قابل استناد دارد .

«آشنايي با دانشگاهها و موسسات آموزشي پژوهشي تاريخ در ايران» عنوان مطلب ديگري به قلم خانم زينب شکوري است که به معرفي دانشگاهها و مؤسسات آموزشي و پژوهشي تاريخ پرداخته است.

مقاله بعدي توسط آقاي عنايت الله رحماني با عنوان «آشنايي با سازمان اسناد و کتابخانه ملي ايران» مي باشد که در آن تاريخچه آرشيو در ايران قانون تأسيس سازمان اسناد ملي ، کتابخانه ملي و قانون اساسنامه آن ارايه گرديده است .

ابوالفضل شکوري سردبير ياد در مقاله اي تحت عنوان «نشريات ويژه تاريخ در ايران معاصر» معرفي کرده است که شامل مهمترين نشريات تاريخي مي شود. از يادگار گرفته تا رشد آموزش تاريخ . به نظر مي رسد مجله خاطرات وحيد و آينده هم در زمره اين نشريات باشد که از قلم افتاده است.

مقاله بعدي با عنوان «تاريخ در فرهنگ ما و دايره المعارف هاي معاصر زبان فارسي» به قلم ممحمد جواد اردلان مي باشد که در مقاله اي جالب به بررسي مدخل تاريخ در منابعي چون لغت نامه دهخدا ، دائره المعارف مصاحب . فرهنگ معين و ... پرداخته است . قسمت جالب اين ويژه نامه بازتاب تاريخ انقلاب مشروطه ايران در مقاله ها و سر مقاله هاي تايمز لندن مي باشد که گزيده اي از اخبار مهم درج شد. گزيده اي از اخبار مهم درج شده تايمز چون کودتاي نافرجام در ايران ، انقلاب ايران ، بازگشايي مجلس ، محاصره تبريز ... درج شده است .

حسين آباديان در نقدي بر کتاب ­« مشروطه ايراني دکتر ماشاءالله آجوداني » به آشفته نويسي در تاريخ نگاري مشروطه پرداخته اند .

متن سخنراني ابوالفضل شکوري که در همايش يکصدمين سالگرد مشروطيت در دانشگاه تهران با عنوان «تأملي در مباني نظري مشروطه ايراني » قرائت شد، به بررسي جايگاه گفتمان فقهي سياسي آخوند خراساني در ميان گفتمان هاي فقهي سياسي شيعه پرداخته است.

در مقاله اي جالب آقاي عبدالله ناصري طاهري به معرفي و بررسي کتابهاي منتشر شده درباره جنگ هاي صليبي با عنوان «بررسي مکتب هاي تاريخ نگاري جنگ هاي صليبي » همت گمارده است که در نوع خود مطلب جالب توجهي مي باشد .

از سال 1376 بنياد تاريخ انقلاب اسلامي با دانشگاه آزاد اسلامي همکاري هايي در عرصه تاريخ پژوهي داشته اند. گزارش اين همکاري موضوع مطلب بعدي است. در اين گزارش با  توافق دانشگاه آزاد و بنياد تاريخ با در نظر گرفتن محور هاي پژوهشي تا کنون 32پايان نامه کارشناسي ارشد مورد تصويب و پژوهش قرار گرفته و از آنها دفاع شده است و تعداد هشت عنوان نيز مصوب شده که در حال پژوهش و نگارش مي باشد .

علي رغم گستردگي دانشگاه آزاد، بانک اطلاعاتي از پايان نامه هاي کارشناسي ارشد و دکتري موجود نمي باشد به ويژه آنکه در برخي موضوعات با برخي اساتيد اعضاي رساله هاي بسياري يافت مي شود در حالي که در بسياري از موضوعات تاريخ ايران هيچ رساله اي وجود ندارد به ويژه در مسايل کلان ملي. به عبارت ديگر پژوهش هاي مقطع کارشناسي ارشد و دکتراي تاريخ در دانشگاههاي دولتي و غير آن بدون برنامه استراتژيک بود . هيچ يک از منافع ملي ايران در حوزه هاي مورد مناقشه پوشش نمي دهد . همانند مسايل خليج فارس ،قفقاز و ....

پايان بخش ويژه نامه، نگاهي به وضع موجود تاريخ در ايران متن نشست مشترک در مورد فيمينيسم و اسلام با حضور آقايان معاديخواه، شکوري و حکمت است.

 

 
نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

حقایق

حقایق

ناشناس

حقایق متنی کهن (شاید قرن پنجم یا ششم) از نویسنده ای ناشناس است. نسخ کتاب در چین بود. هرچند کتاب در ب

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

زیر نظر شورای علمی

دانشنامه یا دایرة المعارف، به کتابی گفته می شود که به ترتیب الفبایی یا موضوعی، درباره ی رشته یا رشته

منابع مشابه بیشتر ...

موسیقی هزارساله؛ تاریخ جدید سنت های موسیقایی ایران

موسیقی هزارساله؛ تاریخ جدید سنت های موسیقایی ایران

ان ایی. لوکاس

این کتاب، که بازنویسی مهمی از تاریخ موسیقی ایرانی ارائه می دهد، نخستین اثری است که برداشت های موجود

جشن های اسلامی - شیعی در ایران

جشن های اسلامی - شیعی در ایران

محسن حسام مظاهری

این کتاب ماحصل پژوهشی بر پایۀ گزارش های سفرنامه نویسان، مستشرقان و ایران شناسان (از دورۀ صفوی اول تا

دیگر آثار نویسنده بیشتر ...

چهارده سفرنامه حج قاجاری دیگر / به کوشش رسول جعفریان

چهارده سفرنامه حج قاجاری دیگر / به کوشش رسول جعفریان

مولفان

پس از چاپ مجلدات هشتگانه «سفرنامه های حج قاجاری»، چهارده سفرنامه دیگر به مرور تصحیح شد که اینک در ای

سیره و زمانه امام کاظم علیه السلام ( 2 ج)

سیره و زمانه امام کاظم علیه السلام ( 2 ج)

مولفان

مجموعه مقالاتی است در باره زندگی و زمانه و شخصیت امام کاظم علیه السلام