۱۲۵۹
۳۸۰
۱۴۰۰/۱/۲۱
اسب کربلا زیست مذهبی مسلمانان در هند

اسب کربلا زیست مذهبی مسلمانان در هند

پدیدآور: دیوید پینالت ناشر: نشر آرماتاریخ چاپ: ۱۳۹۹مترجم: طاها ربانیمکان چاپ: اصفهانتیراژ: ۱۰۰نسخهشابک: 2-867975-600-978تعداد صفحات: ۴۰۸ص

خلاصه

این کتاب ثمره ی پژوهش یک محقق غربی در جامعه ی شیعیان هند است و مبتنی بر مشاهدات، تجربیات، اطلاعات و درک و شناخت وی از تشیع که طبعا محدود بوده است و نمی توان انتظار داشت به درک کاملی از معارف شیعی نایل شده باشد.

معرفی کتاب

طی سفر تحقیقاتی نویسنده که بین سال های 1989 و 1999صورت گرفت هفت سفر به جنوب بوده است. در این سفرها، به سه مکان در شبه قاره ی هند توجه ویژه شده است. اولین آن حیدرآباد درجنوب مرکزی هند بوده است. در آنجا شعائر شیعی نشان از تأثیرهندوئیسم دارد. زمان اقامت نویسنده در آنجا این فرصت را فراهم ساخت تا تعاملات شیعی هندویی در محیطی آیینی مورد بررسی قرار گیرد. مواجهه با خودزنی به مثابه نوعی قالب هنری در حیدرآباد، نشان استفاده از شعر به عنوان راهی برای رستگاری پس از مرک است. دومین محل، دارجیلینگ بود. در آنجا مسلمانان سنی به برگزاری عزاداری های محرم اهتمام بیشتری داشتند تا مسلمانان شیعه. نشانه های محرم در دارجیلینگ عبارت اند از چوب بازی و طبل زنی و به راه انداختن دسته های هماورد  بود. این دسته ها بیش تر کارناوال هستند تا دسته های عزا. سومین محل، لداخ، ربع شمال شرقی ایالت جامو و کشمیر، قلمرو سرحدی هم مرز با پاکستان و تبت. جمعیت آنجا شامل بودایی ها و سنی ها و شیعیان بود. حضور نظامیان هندی در لداخ، نمای مذهبی منطقه را تنوع بیشتری بخشیده بود. چون برای سربازانی که در لداخ به پاسداری مشغول بودند معابد هندو و سیک برپا بود. در لداخ، دسته های محلی ذوالجناح بود. در این دسته ها اسبی را به عنوان نریان جنگی حسین (ع) زین و برگ می بندند و بدون سوار در خیابان های شهرهایی همچون له، مرکز لداخ، می گرداندند. در دسته های ذوالجناح یال و پهلوهای «اسب کربلا» را رنگ قرمز می زنند تا یادآور زخم های سوار و اسبش در میدان نبرد باشد. با آمدن نریان، سوگواری به اوج می رسد و جمعیت حاضر در خیابان گریه می کنند و خودشان را  می زنند. دسته های اسب کربلا در بازار اصلی له حرکت می کنند و همه امکان مشارکت در آن را دارند؛ برای همین جمعیت های مختلف در آنجا به هم آمیخته می شوند. این وضعیت، این فرصت را فراهم می کرد که رابطه ی میان مسلمانان شیعه وسنی با جوامع بودایی منطقه مورد مطالعه قرار بگیرد.

 این کتاب ثمره ی پژوهش یک محقق غربی در جامعه ی شیعیان هند است و مبتنی بر مشاهدات، تجربیات، اطلاعات و درک و شناخت وی از تشیع که طبعا محدود بوده، می باشد. اما نمی توان انتظار داشت که به درک کاملی از معارف شعی نایل شده باشد. در این کتاب توجه نویسنده به سه مبحث اختصاص یافته است: در اولین مبحث به این نکته پرداخته شده که جوامع مسلمان امروزی در مقایسه با گذشته چگونه سنت های مذهبی شیعی را اجرا می کنند و چه اصلاحاتی در آن ایجاد کرده اند. در مبحث دوم به چیزهایی پردازش شده که آن ها نقاط هم گرایی میان درک مذهبی اسلامی و درک مذهبی مسیحی است با به طور مشخص تر، نقاط هم گرایی میان زندگی آیینی مسلمانان شیعه و زندگی آیینی پیروان کلیسای کاتولیک است.

فهرست مطالب کتاب

یک: سرآغاز: حیدرآباد، 1989

دو: مقدمه ای بر سنت شیعی در اسلام

سه: خون و عقلانیت و آیین در سنت شیعی

چهار: «من را کنار برادرم دفن کنید»

پنج: آیین شیعی در محیطی سنی

شش: اسب کربلا

هفت: آیین های سوگواری شیعه و بازتفسیر آموزه ی شفاعت

هشت: روز مادر

نه: مواجهه با شیعیان در ایالات متحده

 

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

مهدی (ع) فقرا؛ پژوهشی در جامعه شناسی فقر و انتظار

مهدی (ع) فقرا؛ پژوهشی در جامعه شناسی فقر و انتظار

فهیمه بهرامی

این اثر را می توان در تداوم سنت مطالعات کلاسیک علوم اجتماعی قلمداد کرد؛ سنتی که دین و انتظار و انقلا

تراژدی تاریخی مشروطیت؛ روشنفکری، روحانیت و زنان

تراژدی تاریخی مشروطیت؛ روشنفکری، روحانیت و زنان

مهدی احمدیان شیجانی

تراژیک نامیدن مشروطیت یعنی اینکه خواننده با مطالعه ی مسائل و مصائب آن زمان و شرح روایت های قهرمانان،

منابع مشابه بیشتر ...

استثناگرایی اسلامی: چگونه منازعه بر سر اسلام در حال شکل دهی دوباره جهان است

استثناگرایی اسلامی: چگونه منازعه بر سر اسلام در حال شکل دهی دوباره جهان است

شادی حمید

اثر حاضر از جایگاه حمایت از رابطه ی دین و سیاست، به دنبال فهم و تشریح این موضوع است که اسلام در زمین

ناپایداری تشیع در اندلس؛ بازنمایی زمینه‌ها و بسترهای عدم گسترش تشیع در اندلس

ناپایداری تشیع در اندلس؛ بازنمایی زمینه‌ها و بسترهای عدم گسترش تشیع در اندلس

حسین خسروی

این کتاب در صدد بازنمود زمینه‌ها و بسترهای عدم پایداری تشیع در اندلس است.