۳۹۰۵
۱۱۵۷
۱۴۰۰/۷/۱۲
تاریخ یک انقلاب: گزیده مقالات، سخنرانی ها و مصاحبه های عزت الله سحابی

تاریخ یک انقلاب: گزیده مقالات، سخنرانی ها و مصاحبه های عزت الله سحابی

پدیدآور: عزت الله سحابی مصحح: امیر طیرانیناشر: کتاب پارسهتاریخ چاپ: ۱۳۹۹مکان چاپ: تهرانشابک: 1-591-253-600-978تعداد صفحات: ۴۴۰

خلاصه

کتاب حاضر شامل مجموعه نوشتارها و گفتارهای عزت الله سحابی طی سالیانی است که به جنبش های اسلامی از دیرباز تا معاصر پرداخته و نظرگاه های او را به عنوان یکی از مؤثرترین چهره های تاریخ معاصر ایران درباره ی انقلاب 1357 دربر گرفته است.

معرفی کتاب

نام عزت الله سحابی با نهضت آزادی، انجمن های اسلامی، مبارزات انقلابی و در یک کلام، با تحولات تاریخ معاصر ایران پیوند خورده است. درهم تنیدگی زندگی سحابی با مجموعه رویدادهای و فعالیت های سیاسی، او را بدل به نوعی گفتمان در سپهر سیاست ایران کرده است؛ گفتمانی مترقی و آزادی خواهانه و نیز ملی و مذهبی. کتاب حاضر شامل مجموعه نوشتارها و گفتارهای او طی سالیانی است که به جنبش های اسلامی از دیرباز تا معاصر پرداخته و نظرگاه های او را به عنوان یکی از مؤثرترین چهره های تاریخ معاصر ایران درباره ی انقلاب 1357 دربر گرفته است.

عزت الله سحابی در طول سال های زندگی سیاسی اجتماعی خود، به ویژه بین سال های 1357 تا 1360 و نیز در سال های بعد از دوم خرداد 1376 علاوه بر فعالیت در عرصه ی سیاسی کشور در صحنه ی مطبوعاتی کشور نیز حضور داشت و در قالب مصاحبه، یادداشت، مقاله و ... دیدگاه های خود را درباره ی مسائل مختلف جامعه مطرح کرد. البته این حضور جدای از انتشار نشریه «ایران فردا» در فاصله ی سال های 1371 تا اردبیهشت 1379 بود که سحابی در آن نظرات خود را با مخاطبانش در میان می گذاشت. مقالات چاپی در نشریه ی ایران فردا پیش از این جمع آوری و منتشر شده است. اما کتاب حاضر بخش نخست از مجموعه ی شش قسمتی نوشته ها، سخنرانی ها و مصاحبه های عزت الله سحابی است که تحت عنوان   مباحث تاریخی گردآوری شده است. مطالب این مجموعه در روزنامه ها و نشریات کشور به چاپ رسیده است. در تدوین این مجموعه تلاش بر آن بوده است که حتی المقدور اصالت متن اولیه حفظ شده و فقط به برخی اصلاحات عبارتی و ویرایشی اکتفا شود. مباحث این مجموعه شامل مقدمه ای درباره ی زندگی مهندس سحابی و پنج فصل می شود: 

فصل اول: جنبش اسلامی معاصر- در این فصل سحابی به نقد و بررسی جنبش اسلامی معاصر ایران از زمان سید جمال الدین اسدآبادی به این سو پرداخته است.

فصل دوم: تاریخ اسلام – این فصل شامل دو رساله درباره ی نهضت امام حسین علیه السلام است.

فصل سوم: انقلاب مشروطیت – این فصل دربرگیرنده ی مصاحبه ای از مهندس سحابی درباره ی انقلاب مشروطیت است.  

فصل چهارم: نهضت ملی شدن صنعت نفت و کودتای 28 مرداد- این فصل شامل چند مقاله و مصاحبه درباره ی نهضت ملی شدن صنعت نفت، حکومت دکتر مصدق و کودتای 28 مرداد است که در سه بخش مجزا ارائه شده است.

فصل پنجم: انقلاب- این فصل شامل شانزده مصاحبه و مقاله درباره ی انقلاب اسلامی ایران و تحولات مرتبط با آن است. 

از آنجا که مطالب این مجموه حاصل گفتگوهای متعدد در زمان های مختلف است لذا پاره ای مطالب و نکات تکرار شده اما به منظور حفظ اصالت متن از حذف آن ها خودداری گردیده است.

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

حقایق

حقایق

ناشناس

حقایق متنی کهن (شاید قرن پنجم یا ششم) از نویسنده ای ناشناس است. نسخ کتاب در چین بود. هرچند کتاب در ب

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

زیر نظر شورای علمی

دانشنامه یا دایرة المعارف، به کتابی گفته می شود که به ترتیب الفبایی یا موضوعی، درباره ی رشته یا رشته

منابع مشابه بیشتر ...

اشغال: انقلاب دوم؛ تولد آمریکاستیزی

اشغال: انقلاب دوم؛ تولد آمریکاستیزی

صادق زیباکلام - حسام بشرویه نژاد کریمی

این کتاب ضمن گفتگو با دانشجویان اشغال کننده ی سفارت، برای نخستین بار این پرسش بنیادی را مطرح ساخته ک

شاه، انقلاب اسلامی و ایالات متحده

شاه، انقلاب اسلامی و ایالات متحده

داریوش بایندر

کتاب حاضر ترسیم گر فضای ایران در دهه ی 1350 است و شرح می دهد که چگونه به سبب مجموعه ای از خطایای بنی