۳۲۲۱
۰
۱۳۸۴/۷/۱۴

بدون تصویر

فرهنگ خراسان

پدیدآور: عزيزالله عطاردي

معرفی کتاب

نويسنده اين کتاب هفت جلدي در باره فرهنگ خراسان، حضرت استاد حجت الاسلام و المسلمين عزيزالله عطاردي ، يکي از سخت کوش ترين نويسندگان عصر اخير ايران است که در گمنامي و خاموشي دهها عنوان کتاب ارزشمند تاکنون روانه بازار کرده و تا آنجا که خبر داريم کمترين تقديري در مجامع مربوطه که گاه با سرو صدا از اين و آن به عنوان چهره هاي فلان و بهمان ياد مي کنند نشده است.
استاد عطاردي که سالهاي مديد در هند و ايران و عراق مشغول تحقيق بوده طي سالهاي اخير عمر و تجربه با ارزش خود را در اختيار فرهنگ خراسان گذاشت و به جز آنچه تاکنون در تاريخ زندگي ائمه عليهم السلام و نيز آستان قدس رضوي چاپ کرده بود اکنون يک مجموعه هفت جلدي در باره فرهنگ خراسان منتشر کرده است.
هر مجلد اين کتاب اختصاص به منطقه اي از خراسان داشته و ضمن آن به بيان تاريخ و جغرافيا و بناها و علما و بزرگان آن ديار پرداخته است.
هفت مجلد فعلي که از آنها به عنوان جزء اول تا هفتم ياد شده شامل بخش طوس است که شامل مشهد ، نوقان، طابران، تبادکان و رادکان مي شود.
دز جزء اول آن به جز تاريخ حرم رضوي شرحي از مساجد و مقابر مهم موجود در مشهد آمده و سپس به بيان بناهاي تاريخي اين ديار پرداخته شده است.
در اجزاء ديگر اين مجموعه به همين شکل از تمامي آنچه که مي توان آنها را تاريخ قديم و جديد مشهد خواند سخن به ميان آمده و آخرين آمار و اطلاعات تا روزهايي که کتاب تاليف شده در آن آمده است. براي نمونه ورود انواع موسسات جديد دولتي اعم از آموزش و پرورش يا تآسيس راه آهن مشهد و غيره نيز جزو مواردي است که در اين کتاب به تفصيل بحث شده است.
در هر مجلد عکس ها و تصاوير رنگي بسيار زيبايي روي کاغذ کلاسه چاپ شده که کتاب را زيباتر و پرسودتر کرده است.
بيشتر مجلدات کتاب شرح حال علما و بزرگان خراسان است که اجزاء اخير اين کتاب را به خود اختصاص داده است.
استاد عطاردي که سالها در خراسان بزرگ جستجو کرده و روستا به روستاي اين ديار را کاويده و اطلاعات بر جاي مانده را ضبط کرده است ، توانسته اثري شگرف در باب تاريخ خراسان پديد آورد. اثري که اميدواريم مجلدات بعدي که به احتمال به بيش از پنجاه خواهد رسيد منتشر شود.
اين اثر مي تواند الگويي براي شناسايي ساير شهرها باشد. کاري که مي بايست بنياد ايرانشناسي به دنبال آن باشد و با قرار دادن امکانات در اختيار افراد کوشا و دانايي چون عطاردي آنها را دنبال کند.
نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

دانشنامه ی هزاره (جلد اول)

زیر نظر شورای علمی

دانشنامه یا دایرة المعارف، به کتابی گفته می شود که به ترتیب الفبایی یا موضوعی، درباره ی رشته یا رشته

شناخت تاریخی طایفه بهلولی و تعاملات سیاسی آنها در عصر پهلوی

شناخت تاریخی طایفه بهلولی و تعاملات سیاسی آنها در عصر پهلوی

زهرا علیزاده بیرجندی

بر اساس نتایج تحقیقات میدانی و کتابخانه ای و در مقایسه با سایر جوامع عشایری ایران، بهلولی ها یک طایف

منابع مشابه بیشتر ...

جریان های فکری در دورۀ سلجوقی؛ مناسبات با قدرت سیاسی

جریان های فکری در دورۀ سلجوقی؛ مناسبات با قدرت سیاسی

داود قاسم پور

دورۀ سلجوقی از نظر فکری از جایگاه خاصی در تاریخ ایران برخوردار است. در این پژوهش به جریان تفکر ذیل چ

سادات در هند

سادات در هند

نویسندگان

کتاب حاضر به بررسی نقش و جایگاه سادات در جامعۀ هند از ورود اسلام تا اواخر گورکانیان می پردازد.