۳۲۷۳
۰
۱۳۸۵/۷/۲۶
حزب رستاخير به روايت اسناد (1357 - 1353) (2ج)

حزب رستاخير به روايت اسناد (1357 - 1353) (2ج)

پدیدآور: علي اصغر صارمي

معرفی کتاب

 

 

حزب رستاخيز ملت ايران به روايت اسناد (1357- 1353) ، نوشته : اصغر صارمي شهاب، در دو مجلد از انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامي ،تهران 1385 <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

يکي از اقدامات رژيم پهلوي در سال 1353 تاسيس حزبي به نام رستاخيز ملت ايران بود که براي نخستين بار در تاريخ سياسي ايران نظام تک حزبي بر مردم تحميل شد و شاه مردم را به نام نويسي و خروج از کشور مخير کرد. عضويت اجباري در حزب رستاخيز نه تنها باعث رکود و رخوت کانون هاي حزبي گرديد و در مبارزات انتخاباتي شور و شوقي به وجود نياورد ، بلکه باعث شد توجه بسياري از مردم به گروههاي انقلابي متمرکز شود. تشکيل کميته هاي اقدام ملي توسط حزب رستاخيز براي جلو گيري از اقدامات ضد امنيتي نشان داد که حزب در پي بيان خواسته هاي مردم نيست و بر تحکيم رژ يم ميکوشد ، بنابر اين اعلام انحلال حزب در سال 1357 موجب شگفتي کسي نشد. اين کتاب به چگونگي تاسيس و عملکرد و انحلال حزب رستاخيز ملت ايران در اواخر رژيم پهلوي ميپردازد.

 

جلد اول کتاب شامل چهار فصل است که 139 صفحه کتاب را در بر ميگيرد. بقيه کتاب همراه با جلد دوم را اسناد و تصاوير تشکيل ميدهد.

فصل اول کتاب با عنوان: احزاب سياسي و حزب رستاخيز ملت ايران،  به بررسي و تعريف نظامهاي حزبي، نظام دو حزبي ، نظام چند حزبي، نظام حزبي با حزب مسلط، نظام تک حزبي و همچنين به رابطه شاه با حزب رستاخيز پرداخته است.

 

فصل دوم : تشکيل حزب رستاخيز ملت ايران و انحلال احزاب سياسي

آغاز فعاليت حزب ، علل تشکيل حزب و بررسي شايعات در اين مورد ، تامين مالي و شرايط عضويت در حزب و پايگاه اجتماعي حزب از جمله مباحث اين فصل است.

فصل سوم : سازمان دروني حزب

در اين فصل ارکان پنج گانه حزب شامل کنگره، شوراي مرکزي، هيات اجرايي، دفتر سياسي، دبير کل و رکن آخر که کانون حزب است ، معرفي ميشود. سازمان و تشکيلات ، سازمانهاي وابسته و سانتراليسم حزبي از ديگر عناوين اين فصل است.

 

فصل چهارم: فعاليت ها، روابط عمومي و ساواک

فعاليت هاي حزبي، کميته هاي اقدام ملي و استيضاح آموزگار،جناح هاي حزب، فعاليت هاي حزب در تهران و شهرستانها، دلايل رکود ، مجلس رستاخيزي دوره بيست و چهارم ،انتشارات و روابط عمومي، ساواک و نظارت بر حزب،  و امام خميني و حزب رستاخيز از جمله مطالبي است که در اين فصل بررسي و تحليل شده است.نتيجه و گاه شمار وقايع حزب عناوين پاياني خش اول کتاب است.

 

دو مجلد کتاب 866 صفحه دارد و فهرست اعلام و فهرست منشورات مرکز اسناد انقلاب اسلامي به تفکيک حوزه هاي پژوهشي ، در پايان کتاب به چاپ رسيده است.

 

فرشته کوشکي

 

 

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

سیرت محمد رسول الله (ص) (ترجمه سیره ابن هشام)

سیرت محمد رسول الله (ص) (ترجمه سیره ابن هشام)

ابن اسحاق - ابن هشام

سالها پیش باید انجام می گرفت. مقصودم ارائه ترجمه کامل سیره ابن اسحاق ب

کوفه و نقش آن در قرون نخستین اسلامی

کوفه و نقش آن در قرون نخستین اسلامی

محمدحسین رجبی(دوانی)

در تاریخ اسلامی به ویژه از دیدگاه ماشیعیان، نام کوفه با پیمان شکنی و بی وفایی همراه است؛ به گونه ای

منابع مشابه بیشتر ...

ردیابی حقیقت فوکو در گفت و گوهای سفرای ساسانی و اعراب مسلمان

ردیابی حقیقت فوکو در گفت و گوهای سفرای ساسانی و اعراب مسلمان

الهام میرزاخانی

هنگامی که اعراب مسلمان حول محور اسلام در حال فتح سرزمین های اطراف مخصوصاً امپراتوری ساسانی بودند، قب