۱۶۶۲
۰
۱۳۹۶/۳/۲۳
باکو و انقلاب مشروطه ایرانی

باکو و انقلاب مشروطه ایرانی

پدیدآور: رسول پورزمانی ناشر: انتشارات سفیر اردهالتاریخ چاپ: ۱۳۹۵مکان چاپ: تهران

خلاصه

ایران در اواخر قرن 13 ش، شاهد رویدادی بود که از آن به انقلاب مشروطه تعبیر می شود. دوره مشروطه و پس از آن از این نظر که فکر آزادی خواهی و مبارزه با حکومت استبدادی در میان ایرانیان رسوخ کرد، دارای اهمیت ویژه ای است، در تقویت این رویه و طرز تفکر، عوامل زیادی مؤثر بودند که از آن جمله می توان به کانون های خارجی دخیل در انقلاب اشاره کرد. منطقه قفقاز و به ویژه شهر باکو، از جمله کانون های خارجی مدافع و تأثیر گذار می باشد.

معرفی کتاب

با نگاهی به تحولات تاریخ جهان معاصر مشخص می شود که در کنار عوامل داخلی که ناشی از کنش و واکنش های درونی جامعه است، برخی عوامل بیرونی نیز در وقوع تحولات بزرگ مانند انقلابات سیاسی، نقشی غیر قابل انکار داشته اند. اهمیت عامل بیرونی به ویژه با در نظر گرفتن محدودیت های مالی و معنوی موجود و امکانات در دسترس مردمان یک واحد سیاسی مستقل بیشتر به چشم می خورد. در وقوع و به ثمر نشستن یکی از مهم ترین انقلاب های سیاسی تاریخ معاصر ایران یعنی انقلاب مشروطه، عوامل مردمی خارجی نقش با اهمیتی داشته است. 

تا پیش از جنگهای روسیه تزاری علیه ایران قفقازیه جنوبی بخشی از قلمرو ایران بود که در پی جنگهای نابرابر از مام میهن جدا گردید. علی رغم جدایی غمبار تا سالهای بعد، فرهنگ و هویت شیعی و ایرانی در قفقازیه جنوبی به حیات خود ادامه می داد لیکن با سیاست های ضد ایرانی و ضد اسلامی رفته رفته فرهنگ ایرانی در هفده شهر ایرانی قفقاز کمرنگ گردید و با سیاست های خشن دوره کمونیستی با وقفه مواجه شد. قفقاز به ویژه شهر بادکوبه در دوره مشروطه به جهت اشتراکات تاریخی و فرهنگی و همچنین اکتشاف و دارا بودن معادن نفت مورد توجه تجار، کارگران و روستاییان ایرانی بود.

اثر فرارو از جمله تحقیقات ارزنده و نسبتا جامعی است که تلاش دارد زوایا و ابعاد، نقش و تأثیر حوزه فعال سیاسی قفقاز و بادکوبه را در انقلاب مشروطه ایران با تکیه بر منابع کمتر دیده شده به ویژه مطبوعات مورد بررسی قرار دهد.

فهرست فصل های کتاب:

فصل اول: ارتباط باکو با ایران بعد از استیلای روسیه تزاری

فصل دوم: تأثیرات فکری باکو بر انقلاب مشروطه ایران

فصل سوم: مجاهدین قفقازی و مشروطه ایران

فصل چهارم: تشکل ها و اشخاص آزادی خواه باکو و تحولات مشروطه ایران

فصل پنجم: مطبوعات چاپ باکو و تحولات مشروطه ایران

 

 

 

نظر شما ۰ نظر

نظری یافت نشد.

پربازدید ها بیشتر ...

سبک شناسی ادراکی؛ تحلیل مقایسه‌ای سبک در آفرینش‌های ادبی و هنری دوره صفوی و گروکانی

سبک شناسی ادراکی؛ تحلیل مقایسه‌ای سبک در آفرینش‌های ادبی و هنری دوره صفوی و گروکانی

سمیه آقابابایی

کتاب حاضر با هدف نشان دادن سبک به عنوان کلیتی که محدود به ادبیات نیست و بیان این موضوع که سبک چه در

کاوش در تپه بمپور؛ محوطه ای از هزاره سوم پیش از میلاد در بلوچستان ایران

کاوش در تپه بمپور؛ محوطه ای از هزاره سوم پیش از میلاد در بلوچستان ایران

بناتریس دکاردی

دشت بمپور در میان بلوچستان و رودبار کرمان یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های پیشاتاریخ این منطقه به شما